Dom i wnętrze

Aranżacja ciemnej sypialni w kilku prostych krokach

Ciemna sypialnia może być przytulna, tworząc idealne okoliczności do odpoczynku i snu. Jednak w przypadku wielu osób ciemne kolory ścian i wszechobecny, designerski chłód działają depresyjnie i zamiast relaksować, sprawiają, że czujemy się w sypialni źle. Dziś podpowiemy, jak dodać ciemnej sypialni przytulności i ciepła.

Oświetlenie

Nie ma lepszego rozwiązania na ciemne wnętrza niż dodatkowe oświetlenie. Warto postawić na ciepłe, żółte światło, na przykład w formie kinkietów na ścianie czy ledowych lampek rozwieszonych na oknie czy rozłożonych na podłodze bądź półce. Takie subtelne źródła światła zawsze dodają przytulności nawet, jeśli ściany pomieszczenia oraz meble są całkiem ciemne. Zarówno górna lampa, jak i lampki nocne na stoliku przy łóżku powinny mieć ciepłą barwę. Unikajmy białego światła, które męczy wzrok i dodaje wnętrzu nieprzyjemnego chłodu.

Świeczki

Mogą stanowić element ozdobny w sypialni, jak i pełnić funkcję praktyczną: zapalone wprowadzą do wnętrza przyjemny nastrój. Obecnie dużą popularnością cieszą się świeczki sojowe zdobione ręcznie za pomocą suszonych kwiatów, ziół czy ziaren kawy. Dodanie do nich olejku eterycznego o kojącym zapachu sprawi, że zyskamy domowy zestaw do aromaterapii.

Obrazy na ścianę do sypialni

Ciemne ściany z powodzeniem rozjaśnią obrazy do sypialni przedstawiające ciepły krajobraz. Błękitny ocean, pole słoneczników czy rzepaku, miejski widoczek prezentujące białe kamienice będzie świetnym rozwiązaniem, a taki spokojny widok dodatkowo będzie sprzyjał lepszemu wypoczynkowi. Możemy zatem wybrać jeden, większy obraz, który zawiesimy w centralnej części sypialni, na przykład nad łóżkiem lub na ścianie znajdującej się naprzeciw niego oraz kilka mniejszych, które zawiesimy na innych ścianach. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością, gdyż zamiast przyjemnego klimatu możemy osiągnąć ciężką i przytłaczającą przestrzeń.

Poduszki dekoracyjne

Tego rodzaju dodatek zawsze dodaje przytulności, a jeśli postawimy na jasną kolorystykę poszewek lub mieniące się materiały, nasza ciemna sypialnia z pewnością nabierze “światła”. Poduszki możemy ułożyć na łóżku, fotelu czy nawet rozłożyć na podłodze, dzięki czemu będą pełniły funkcję wygodnego siedziska.  Zaletą tego rodzaju dekoracji jest fakt, iż w każdym momencie możemy zmienić kolorystykę, a zatem i wystrój naszej sypialni, zmieniając zwyczajnie same poszewki na inne.

Narzuta na łóżko

Podobna funkcję, co poduszki, może pełnić narzuta. Jest ona bowiem nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również praktycznym przykryciem łóżka, którym, w chłodniejsze dni, możemy się nawet przykryć. W sklepach można znaleźć narzuty dwustronne, co oznacza, iż ciekawy wzór będzie znajdował się po obu jej stronach – zarówno na wierzchu, jak i od spodu.

Lustro

Ostatnią z naszych propozycji rozświetlenia ciemnej sypialni jest postawienie w niej dużego lustra, które powinno być ustawione w taki sposób, aby odbijało jakiś jasny element pokoju. W ten sposób nie tylko optycznie powiększymy przestrzeń, ale również zyskamy więcej jasności, co z pewnością korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i będzie sprzyjało wypoczynkowi.

Za pomocą tych kilku zmian możemy sprawić, że ciemna, ponura sypialnia, okaże się przytulnym miejscem przynoszącym spokojny sen i ukojenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *