pieniadze-i-zegar

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

Podwyżka — to dla wielu pracowników słowo, które sprawia, że poczucie wartości szybuje do góry w błyskawicznym tempie. Niestety, zazwyczaj te, które otrzymujemy z racji inflacji nie są satysfakcjonujące. Po większe wynagrodzenie musimy więc zawalczyć samodzielnie. Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

Pierwsze przygotowania do rozmowy o podwyżce

Rozmowa o podwyżce jest zdecydowanie trudniejsza niż ta o pracę. Niby znamy swojego przełożonego, mamy świadomość sytuacji panującej w firmie, a jednak rozmowa, której głównym tematem będzie podwyżka jest jak prawdziwa batalia negocjacyjna.

Z całą pewnością nie można odkładać jej w nieskończoność, bo takie podejście do sprawy jest okłamywaniem samego siebie. Po wtóre, zanim zapukamy do drzwi prezesa musimy się solidnie przygotować do rozmowy. Na liście argumentów powinny znajdować się przede wszystkim nasze osiągnięcia zawodowe, rzetelność wykonywanych zadań i dodatkowe, wykonane w sposób perfekcyjny zadania.

Punktem, o którym nie można zapomnieć jest kwota, którą chcemy osiągnąć. Musi ona być adekwatna do tej rynkowej.

Dobra argumentacja

Rozmowa powinna być wcześniej umówiona, a cel naszej wizyty wiadomy. Zaskakiwanie szefa naszą prośbą może być pierwszym krokiem do fiaska. Każda ze stron ma prawo wiedzieć o czym będzie rozmawiała.

Lista naszych argumentów powinna opierać się o wcześniej wspomniane osiągnięcia zawodowe, ale też o wartości dodane. Tymi będą kursy zawodowe, które w oczywisty sposób podniosły nasze kwalifikacje i przekładają się na jakość wykonywanej pracy. Jeśli należymy do pracowników, którzy chętnie działają poza ustawowymi godzinami pracy i elastycznie podchodzą do zakresu swoich działań warto to także podkreślić.

Bezspornie argumentem przemawiającym za podwyżką będzie zwiększony zakres obowiązków oraz gotowość do ich wykonywania. Z całą pewnością unikajmy szantażu emocjonalnego. Nie wykorzystujmy podczas rozmowy osobistej sytuacji rodziny, czy też stawiania się ponad innych współpracowników. Mówienie, że kolega gorzej pracuje, a zarabia tyle samo jest nielojalne i niemoralne, a także pokazuje nas samych w negatywnym świetle.