Wygodny etat czy własna działalność gospodarcza

Wiele osób – i to zarówno doświadczonych pracowników, jak i tych, którzy dopiero wkraczają na zawodową drogę – zastanawia się, co będzie najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem: etat u pracodawcy czy indywidualny biznes i praca na własny rachunek. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady – w zależności od tego, jaki tryb pracy ceni sobie dana osoba. Wybierając jedną z opcji warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy obydwu rodzajów pracy.

Etat u pracodawcy

Etat u pracodawcy to niewątpliwie jedno z najbardziej bezpiecznych rozwiązań – pracownik nie ponosi samodzielnie kosztów pracy, a do tego ma prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego lub urlopu (wypoczynkowego lub macierzyńskiego). Dodatkowo ma gwarancję wynagrodzenia i opieki socjalnej oraz nie ponosi bezpośredniej odpowiedzialności za pozyskiwanie zleceń lub utratę składników majątkowych firmy. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż w przypadku podobnych zarobków, to właśnie praca na etacie zapewnia wyższą emeryturę.

Oczywiście istnieje ryzyko likwidacji zakładu, jednak to nie sam pracownik decyduje o powodzeniu lub klęsce podejmowanych kroków. Z drugiej strony praca na etacie może być dla niektórych osób pewnym ograniczeniem – pracownik posiada szefa, musi przychodzi do pracy w określonych godzinach i wykonywać polecenia bezpośredniego przełożonego. Dodatkowo etat w niewielu przypadkach daje możliwość pełnej swobody i decydowania o kierunku rozwoju danego przedsiębiorstwa.

Własna działalność gospodarcza

Wiele osób uważa, iż swój biznes i praca na własny rachunek to jedyne możliwe rozwiązanie, aby odnieść sukces w życiu zawodowym. Niewątpliwie własna działalność gospodarcza posiada wiele zalet. Przede wszystkim właściciel posiada pełną swobodę działania – i to zarówno jeżeli chodzi o godziny pracy, jak i możliwości decydowania o sposobie funkcjonowania firmy. Dlatego też własny biznes to odpowiednia opcja dla ludzi samodzielnych, którzy nie chcą mieć nad sobą żadnej osoby wydającej polecenia. Poza tym własna działalność pozwala odliczyć koszty związane z prowadzeniem firmy, a w przypadku jednoosobowej działalności – cały zysk zaliczyć do osobistego dochodu.

Poza tym polskie prawo wspiera początkujących przedsiębiorców i gwarantuje im szereg ulg, które pozwalają zmniejszyć początkowe koszty funkcjonowania. Jednak praca na własny rachunek wiąże się także z pewnymi minusami. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż właściciel firmy musi samodzielnie opłacać wszelkie składki i podatki, które – po początkowych ulgach – mogą być dosyć wysokie. Poza tym własny biznes to nie tylko niepewność zatrudnienia i zarobków, ale także pełna odpowiedzialność za finanse i funkcjonowanie firmy. W tym przypadku jedna nieodpowiedzialna decyzja lub nieszczęśliwy zbieg okoliczności może przesądzić o zamknięciu firmy i utracie dochodów. Nie wolno też zapominać o tym, iż prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami – w tym przypadku to często sam właściciel jest także pracownikiem odpowiadającym za całokształt.

Wygodny etat czy własna działalność gospodarcza? To pytanie, które zadaje sobie bardzo wiele osób. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która z opcji jest lepsza. Wszystko zależy od samej osoby i jej indywidualnych możliwości oraz oczekiwań.

Otagowany jako: