volunteer

Jak zostać i czy warto zagranicznym wolontariuszem?

Obecnie możliwości wolontariatu zagranicznego jest sporo i stale rośnie zainteresowanie pracą społeczną, która służy zarówno rozwojowi społecznemu, jak i ekonomicznemu. Czy rzeczywiście warto tego doświadczyć i to całkowicie bezpłatnie? Jak zostać wolontariuszem?

Wolontariusz – rozważamy za i przeciw

Wolontariat zagraniczny może trwać zarówno kilka dni czy tygodni, jak i parę lat. Można wyjechać za granicę w pojedynkę lub z grupą znajomych. Czasami jest to lekkie i przyjemne zajęcie, a czasem ciężka praca. Okazuje się, że możliwe jest nawet otrzymanie jako wolontariusz wynagrodzenia w postaci kieszonkowego, a niekiedy wręcz trzeba dopłacić za możliwość uczestniczenia w tego rodzaju przedsięwzięciu.

Zaletą bycia wolontariuszem jest możliwość spotkania wielu interesujących ludzi i to z najróżniejszych zakątków na świecie. Odwiedzanie egzotycznych miejsc, poznawanie obyczajów ich mieszkańców, uczenie się nieznanych języków, zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego – są to z całą pewnością plusy. Niestety nie brakuje też minusów, a wśród nich najbardziej we znaki daje się rozłąka z rodziną i przyjaciółmi, a czasem ciężka praca i to w trudnych warunkach, brak wynagrodzenia czy kłopoty z readaptacją w obcym kraju.

Jak zostać wolontariuszem?

Obecnie w naszym kraju prowadzi aktywną działalność kilkanaście podmiotów, które dają możliwość wyjechania za granicę na wolontariat. Można też uczestniczyć w projektach państwowych, działać w ramach misji organizowanych przez kościoły i różne grupy religijne.

Jak działa wolontariat zagraniczny?

Na wolontariat najczęściej decydują się młodzi ludzie, którzy dobrowolnie i nieodpłatnie chcą pomagać organizacjom za granicą. Organizacja wysyłająca zajmuje się przygotowaniem wolontariusza do wyjazdu i pomaga mu zająć się formalności z tym związanymi. Z kolei organizacje, instytuty i podmioty wspierające wolontariat finansowo zwykle decydują o tym, na jakie cele zostaną przeznaczone darowane środki. Chodzi tutaj o kościoły, wspólnoty ponadnarodowe czy organizacje pozarządowe. Jeśli chodzi o sponsoring międzynarodowego wolontariatu młodzieży w Europie, to jest nim UE.

W celu wyjechania na wolontariat za granicę, nie jest wymagane duże doświadczenie, ale podczas rekrutacji bierze się pod uwagę, czy dany aplikant pracował już społecznie. Długość projektów wolontariatu jest zróżnicowana i mogą one trwać od tygodnia do nawet dwóch lat. Wskazana jest znajomość języka obcego, chociażby jego podstaw. Wolontariat musi mieć też skończone 18 lat, jeśli chce wyjechać za granicę.

Podsumowanie

Wolontariat zagraniczny ma swoje plusy i minusy. Jeśli chcemy się rozwijać i spełniać swoje marzenia, a przy tym dysponujemy wolnym czasem, to warto spróbować. Chociaż nie da się wyeliminować możliwości pojawienia się nieprzyjemnych sytuacji, to uczucie satysfakcji i nabycie cennego doświadczenia są już same w sobie nagrodą.