kamienie

Ikigai – japońska teoria szczęścia, a duńska teoria Hygge

Ikigai jest japońskim systemem filozofii, uznawanym za źródło długowieczności tamtejszych ludzi. Wiele z tych zasad ma charakter uniwersalny, dzięki czemu niemal każdy może odnieść je do swojego życia. Czy teoria Ikigai jest konkurencją dla duńskiej Hygge?

Zasady Ikigai

Aby żyć zgodnie z japońską filozofią szczęścia, należy przestrzegać dziewięciu zasad. Pierwszą jest aktywność obecna w życiu każdego dnia. Nawet najstarsze przysłowia japońskie mówią, że tylko osoby aktywne mogą żyć sto lat. Właśnie dlatego Japończycy nigdy nie przechodzą na emeryturę. Duże znaczenie ma także przyjmowanie życia ze spokojem. Według teorii Ikigai jakość życia jest odwrotnie proporcjonalna do pośpiechu, a idąc powoli, można zajść daleko.

Kolejna zasada to najadanie się nie do syta, ale jedynie do osiemdziesięciu procent, dzięki czemu organizm będzie mógł lepiej poradzić sobie z trawieniem. Japończycy dbają także o to, by otaczali ich dobrzy przyjaciele, wierząc, że są oni eliksirem na wszelkie troski. Ponadto uśmiechają się jak najczęściej i próbują żyć chwilą oraz być wdzięcznym za wszystko, co ich w życiu spotyka. Dbają także o formę, wiedząc, że ćwiczenia wzmagają wydzielanie endorfin, a także starają się odnowić swoją relację z przyrodą. Najważniejszą kwestią w teorii Ikigai jest jednak podążanie za swoją pasją, która potrafi zmotywować każdego, by dawał z siebie to, co najlepsze.

Hygge

Teoria Ikigai może być alternatywą dla innej filozofii – Hygge wyznawanej przez Duńczyków. Niedawno Hygge znacznie zyskało na popularności, a wiele osób dopatruje się w takim sposobie życia drogi do prawdziwego szczęścia. Nic dziwnego, bo Duńczycy uważani są za jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie.

Słowo Hygge oznacza przytulność, komfort i relaks. Z tą filozofią nieodłącznie związane są także ciepłe koce, gorące herbaty i duża ilość świeczek. Innymi słowy Hygge można określić jako sztukę tworzenia przyjemnej i intymnej atmosfery, jak również dążenie do szczęścia i cieszenie się małymi przyjemnościami. Również ta filozofia ma kilka zasad, którymi kierują się jej zwolennicy. Przede wszystkim trzeba stworzyć odpowiednią atmosferę, dzięki dużej ilości świeczek czy pysznej herbacie. Należy czerpać radość z drobnych przyjemności i żyć „tu i teraz”. Istotnymi kwestiami jest także wdzięczność, rezygnacja z rywalizacji i równość, którą definiuje się jako „nie ja, lecz my”. Hygge to także komfort, odprężenie, spokój i bycie razem w bezpiecznym, klimatycznym miejscu.

Konkurencyjne teorie?

Jak można zauważyć, Hygge i Ikigai mają ze sobą wiele wspólnego. Obie filozofie opierają się na wdzięczności, kontakcie z innymi ludźmi, docenianiu przyjemności i życiu tu i teraz. Mimo istniejących między nimi różnic, nie powinno się ich postrzegać, jako konkurencyjnych koncepcji. Co więcej, warto stosować w życiu obie z nich, bo właśnie przez połączenie mogą stanowić prostą drogę do szczęścia.