wycieczka do lasu

Jak zaplanować wycieczkę w czasie epidemii

Rok 2020 jest dla nas bardzo trudnym okresem z uwagi na panującą na całym świecie epidemię koronawirusa, która wielu osobom całkowicie wywróciła życie do góry nogami. Jednak wiosna i coraz ładniejsza pogoda za oknem kuszą i trudno wyobrazić sobie, aby nie skorzystać z uroków przyrody. Na szczęście od 20 kwietnia rząd złagodził obostrzenia i obecnie możemy korzystać z lasów i parków, oczywiście przestrzegając zasad higieny i bezpieczeństwa. Jak zorganizować przyjemny i bezpieczny wypad z rodziną?

Wybór miejsca

Wybierając miejsce, do którego chcemy się udać, warto skupić się na lokalizacjach mało popularnych, w których nie spotkamy tłumów turystów. Warto wziąć mapę i sprawdzić, gdzie w naszej okolicy występują lasy i jeziora, które nie znajdują się na liście regionalnych atrakcji turystycznych. Mogą to być również malownicze okolice wsi z polami przepełnionymi kwitnącym rzepakiem, skałki czy inne atrakcyjne miejsca. 

Dobrze jest wybrać lokalizację, która nie będzie znajdowała się zbyt daleko naszego miejsca zamieszkania, abyśmy mogli wygodnie dotrzeć tam, spędzić kika godzin na łonie natury, a następnie wrócić do domu o rozsądnej wieczornej godzinie. 

Pieszo czy na rowerze?

Warto również zastanowić się, jaka forma wycieczki będzie odpowiednia. Jeśli mamy do zwiedzenia dość długi odcinek trasy, możemy zabrać ze sobą rowery i będąc na miejscu zamienić cztery kółka na jednoślad. Pamiętajmy wówczas o tym, aby zabrać ze sobą kaski na głowę i ochraniacze. Oprócz tego musimy zadbać o prowiant oraz wodę i termos z ciepłym napojem.  

Wycieczka rowerowa to doskonały sposób nie tylko na zwiedzanie pięknych okolic, ale również na dostarczenie sobie sporej dawki ruchu.

Jeśli nie mamy odpowiedniej liczby rowerów dla każdego członka rodziny, warto przejrzeć aktualne promocje w sportowych sklepach, gdyż dobrej klasy rower możemy kupić w atrakcynej cenie, już od 700zł. Jeśli chwilowo nie dysponujemy wolnymi środkami na zakup roweru, wsparciem może być szybka chwilówka przez internet. Taka inwestycja na pewno nam się opłaci, zwłaszcza, jeśli tegoroczne wakacje planujemy spędzić w Polsce i odwiedzić w ich czasie nieznane dotąd miejsca. 

Planując piesze wycieczki musimy dostosować długość trasy do możliwości członków naszej rodziny. Jeśli wśród nich są dzieci, nie będą one w stanie przejść kilku kilometrów, więc wówczas musimy zaplanować po drodze odpowiednią ilość przystanków na dłuższy odpoczynek. Czasem konieczne będzie po prostu wzięcie malucha na plecy, czyli na tzw. barana. Dzieci nie powinny też być obarczone żadnym cięższym bagażem. Wygodny plecaczek z małą butelką wody w zupełności wystarczy. 

Pamiętajmy również o tym, aby dostosować strój do warunków pogodowych. W czasie ruchu, czy to na rowerze, czy pieszo, nasz organizm się rozgrzewa, więc warto zadbać o ubiór warstwowy oraz bieliznę termoaktywną, która pomoże odprowadzić pot na zewnątrz. W przypadku wietrznej pogody warto mieć ze sobą cienką kurtkę przeciwiatrową oraz opaskę lub cienką, bawełnianą czapkę na głowę. 

Zadbaj o higienę i bezpieczeństwo

Bez wględu na to, jaką formę wycieczki wybierzesz, w pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Każdy powinien mieć ze sobą maseczki ochronne (najlepiej dodatkową w zapasie) oraz rękawiczki gumowe. Warto również wziąć ze sobą żel antybakteryjny, który pozwoli oczyścić dłonie bez użycia wody. Oczywiście należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych, obcych osób oraz zasłanianiu twarzy podczas kichania czy kaszlu.