namiot

Jedziemy pod namiot, czyli akcesoria, które warto mieć

Wyjazd pod namiot to gwarancja świetnej zabawy, pod warunkiem, że odpowiednio się na niego przygotujemy. Dziś podpowiemy, jakie akcesoria, oprócz oczywistego namiotu, warto mieć ze sobą.

Śpiwór i karimata

Śpiwór powinien być dostosowany do temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Jeśli będzie zbyt cienki, zmarzniemy w nim w nocy i nie dość, że się nie wyśpimy, to jeszcze możemy nabawić się przeziębienia. Natomiast zbyt gruby śpiwór spowoduje dyskomfort, zwłaszcza w porannych godzinach, gdy słońce będzie już mocno grzało. Jeśli więc wybieramy się pod namiot w sezonie wiosenno-letnim, warto wybrać śpiwór, który posiada granicę komfortu cieplnego na poziomie ok. 6 stopni Celsjusza. Wówczas nawet chłodna noc nie będzie dla nas problematyczna.

Ważna jest również karimata. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie nam odpowiedniej izolacji termicznej od podłoża, a także niwelowanie nierówności terenu. W przypadku, gdy będziemy nocować w chłodniejszej porze roku, dobrze jest wybrać karimatę grubszą lub nawet dmuchany materac. Ten sprawdzi się również w sytuacji, gdy podłoże będzie bardzo nierówne. Koszt śpiwora i karimaty zmieścimy w kwocie około 200zł.

Multitool

Wielofunkcyjny scyzoryk to absolutnie obowiązkowy gadżet na każdym biwaku. Dzięki wielu funkcjom sprawdzi się podczas przygotowywania terenu pod biwak, ostrzenia drewna, wycinania i w wielu innych czynnościach, które wymagają użycia specjalnego narzędzia. Przyda on się podczas przyrządzania posiłków, a także będzie niezastąpiony w każdej, nieoczekiwanej sytuacji. Dobrej jakości multitool wykonany ze stali nierdzewnej kupimy w cenie ok. 150zł. 

Kuchenka gazowa

Choć wyjazd pod namiot zwykle kojarzy się z kiełbaskami z ogniska, to musimy również być przygotowani na konieczność przyrządzenia ciepłego posilku w sytuacji, gdy nie będzie możliwe rozpalenie ognia na otwartej przestrzeni, na przykład w czasie deszczu. Taka kuchenka gazowa sprawdzi się wówczas doskonale, a kupimy ją już w cenie ok. 150zł wraz z butlą. 

Mobilna toaleta

To akcesorium okaże się przydatne w sytuacji, gdy będziemy biwakować w miejscu pozbawionym toalet lub zwyczajnie zależy nam na lepszym komforcie podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.                                                                          Taka przenośna toaleta posiada siedzisko, zbiornik na nieczystości oraz zbiornik na czystą wodę. Przenośna toaleta jest dość małych rozmiarów, więc z powodzeniem zmieścimy ją do bagażnika samochodowego. Jej cena to ok. 300zł.

Prysznic turystyczny

Kolejnym gadżetem, który warto rozważyć, wybierając się pod namiot, jest przenośny prysznic, który będzie szczególnie przydatny w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do bieżącej wody. Jest to nic innego jak worek lub pojemnik na wodę z prowadzącą od niego słuchawką prysznicową. Taki worek możemy zawiesić na drzewie lub na stojaku i w ten sposób otrzymujemy polowy prysznic. Cena gadżetu to ok. 150zł. 

Wyjeżdżając na biwak warto zabrać ze sobą kilka akcesoriów, które nie tylko zwiększą nasz komfort, ale również bezpieczeństwo, nawet, jeśli ich zakup będzie wiązał się z dodatkowymi wydatkami czy nawet skorzystaniem z zewnętrznego finansowania. Szybka pożyczka w kwocie kilkuset złotych pozwoli zakupić niezbędne gadżety i w pełni cieszyć się wyjazdem w otoczeniu pięknej przyrody.