kluczyk do samochodu

Kursy na prawo jazdy w 2018

Zasady dotyczące kursów na prawo jazdy, a także samych egzaminów zmieniają się niemal co roku. Niestety z każdym rokiem przyszłym kierowcom jest coraz trudniej otrzymać upragniony dokument, zezwalający na samodzielny wyjazd samochodem na jezdnię. Egzaminatorzy tłumaczą to jednak w prosty sposób – chodzi o zapewnienie lepszego przygotowania przyszłego kierowcy i zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, nie tylko samego kierowcy, ale i pozostałych uczestników ruchu. Nie tylko sam egzamin jest jednak wyzwaniem, przyszłych kierowców czeka również okres próbny, który wiąże się z wieloma ograniczeniami. Zobacz, jakie zmiany w kursie na prawo jazdy czekają nas w 2018 roku.

Jakie koszty musi ponieść przyszły kierowca

Obecnie, aby móc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, należy ukończyć kurs przygotowawczy, który kosztuje średnio od 1200 zł do 1400 zł. Sam egzamin kosztuje w sumie 170 zł:

  • część teoretyczna 30 zł
  • część praktyczna 140 zł.

Pozostaje jeszcze koszt wykupienia dostępu do bazy pytań na egzamin teoretyczny.  Niestety te darmowe testy na prawo jazdy nie dają zbyt wielkich możliwości ponieważ najczęściej są wersjami demo. Trzeba więc wykupić dostęp do bazy pytań, zazwyczaj na 90 dni. Nie jest to duży wydatek, najczęściej należy uiścić opłatę w wysokości 20 zł.

Co nowego w kursie na prawo jazdy

Od czerwca 2018 roku przyszłych kierowców czeka kilka zmian:

  • kierowcy, którzy odbiorą swoje prawo jazdy po 4 czerwca, zostaną objęci dwuletnim okresem próbnym
  • będą oni musieli przez okres 8 miesięcy jeździć z „zielonym listkiem”, który jest przyjętym symbolem osoby, która niedawno odebrała uprawnienia kierowcy
  • nie będą mogli w tym czasie zatrudnić się w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kat. B, a także prowadzić własną działalność gospodarczą polegającą na kierowaniu takim pojazdem
  • kolejne ograniczenia dotyczą prędkości jazdy, w okresie 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy, nie będą mogli przekroczyć prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, również po godzinie 23,  poza obszarem zabudowanym nie będą mogli jechać szybciej niż 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej maksymalnie 100 km/h
  • obowiązkiem będą również dodatkowe kursy doszkalające, które trzeba będzie odbyć między 4 a 8 miesiącem od otrzymania prawa jazdy. Koszt takiego kursu wyniesie 300 zł, a jego uczestnicy zdobędą przydatną wiedzę teoretyczną  z zakresu kolizji i wypadków na drodze oraz praktyczną dotyczącą metod wychodzenia z poślizgów.

Chociaż nowych zasad i ograniczeń dla przyszłych kierowców będzie dużo, to warto dobrze się z nimi zapoznać i je przestrzegać, ponieważ okres próbny przedłuży się o kolejne dwa lata, jeżeli kierowca popełni dwa wykroczenia.