wesele

Savoir-vivre na ślubie i weselu

Ślub i towarzyszące jemu wesele to niezwykle ważne wydarzenie – i to nie tylko dla młodej pary, ale także zaproszonych gości. W przypadku otrzymania zaproszenia na taką uroczystość warto zadbać o savoir-vivre ślubne, którego przestrzeganie uchroni gości przed wpadkami, a przyszłych nowożeńców przed dodatkowych stresem.

O czym powinni pamiętać goście jeszcze przed uroczystością ślubną

Savoir-vivre ślubne obowiązuje nie tylko na samej uroczystości zaślubin i następującym po nim weselu, ale także w okresie poprzedzającym to ważne wydarzenie. Według obowiązującej w Polsce tradycji para młoda zaprasza na swoją uroczystość wybranych gości z odpowiednim wyprzedzeniem. Równie ważne jest to, aby osoby te w prawidłowy sposób ustosunkowały się do wystosowanego zaproszenia. Dlatego czynnością niezbędną w tego typu sytuacji jest podziękowanie za zaproszenie i oficjalne – telefoniczne lub pisemne – potwierdzenie o swoim przybyciu (solo lub z osobą towarzyszącą). Potwierdzenie przybycia jest niezwykle istotne, gdyż organizatorzy uroczystości muszą przygotować odpowiednią ilość miejsc przy stole, transport oraz noclegi. Równie ważne jest przygotowanie odpowiedniej kreacji. Panów obowiązuje strój uroczysty (czyli garnitur lub frak), natomiast panie powinny pamiętać, iż ich sukienka nie może urodą przyćmiewać sukienki panny młodej. Poza tym – według niepisanej zasady – na ślub nie zakłada się kreacji w kolorze białym (zarezerwowanym dla panny młodej) oraz czarnym (symbolizującym żałobę).

Savoir-vivre ślubne podczas uroczystości

Zaproszeni na ślub goście powinni podczas uroczystości przestrzegać pewnych zasad, które niemal od zawsze obowiązują na tego typu wydarzeniach. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż każdy z uczestników ma swoje miejsce. Do miejsca zaślubin jako pierwsi wchodzą przyszli nowożeńcy, a dopiero potem zaproszeni goście. Pod żadnym pozorem nie wolno zapominać, iż w pierwszych rzędach zawsze zasiada najbliższa rodzina. Dodatkowo należy przestrzegać zasady, iż po lewej stronie siadają goście pana młodego, a po prawej rodzina i znajomi panny młodej.

Savoir-vivre ślubne obowiązujące po głównej uroczystości

Każda uroczystość ślubna kończy się składaniem życzeń dla nowożeńców. Może to nastąpić jeszcze pod urzędem lub kościołem lub dopiero w sali weselnej – decyzja w głównej mierze jest uzależniona od woli państwa młodych, ale na jej przebieg niebagatelny wpływ może mieć pogoda. Pierwsze życzenia zawsze są składane przez najbliższą rodzinę – i dopiero potem wszelkiej pomyślności mogą życzyć znajomi i przyjaciele. Składając życzenia należy pamiętać o tym, iż kwiaty należy wręczać skierowane do góry. Czas życzeń to także odpowiedni moment na wręczenie prezentu. Jego wartość to sprawa niezwykle indywidualna – nie powinna być uzależniona od wartości innych prezentów czy od kwoty zapłaconej za miejsce na sali weselnej, ale od chęci i możliwości finansowych. Sama zabawa na weselu zazwyczaj rządzi się własnymi prawami. Nie ma obowiązku bawić się na nim do białego rana, jednak do dobrego obyczaju należy zostanie na nim przynajmniej do północy, kiedy to zwyczajowo jest wnoszony tort weselny.

Ślub i wesele w rodzinie lub u przyjaciół to niezwykle podniosłe wydarzenie. Jednak przyjmując zaproszenie na tą ważną uroczystość należy pamiętać o tym, iż obowiązują na niej pewne określone zasady. Savoir-vivre ślubne to podstawa, do której powinien stosować się każdy zaproszony gość.

Źródło:
http://www.styl.pl/uczucia/news-slubny-savoir-vivre,nId,630404