Wrocław i okolice na weekend – co warto zobaczyć

Bez wątpienia Wrocław należy do najbardziej urokliwych miast w Polsce. Stolica Dolnego Śląska ma bowiem do zaoferowania szereg atrakcji, które spełnią oczekiwania zarówno miłośników zabytków, jak i fanów kultury i sztuki. Nie zawiodą się również dzieci, dla których miasto przewidziało wiele rozrywek. Co warto zwiedzić we Wrocławiu i okolicach? Jak zaplanować wypad do Wrocławia na weekend i w tym czasie zdążyć odwiedzić jego najpopularniejsze miejsca ?

Nocleg we Wrocławiu

W mieście znajduje się sporo hoteli czy hosteli. Większość z nich ulokowana jest w centrum, skąd bez konieczności korzystania ze środków komunikacji będziemy mogli udać się na piechotę do najważniejszych miejsc. Warto również spróbować znaleźć nocleg za pomocą portalu Airbnb, gdzie w atrakcyjnej cenie możemy wynająć pokój czy nawet całe mieszkanie na czas naszego wyjazdu.

Transport i komunikacja

Wrocław jest bardzo dobrze skomunikowanym miastem. Mamy do dyspozycji rozbudowaną sieć tramwajów i autobusów. Poruszanie się po Wrocławiu komunikacją miejską może jednak sprawiać problem wówczas, gdy nasz plan wycieczki obejmuje miejsca znajdujące się w różnych częściach miasta. Musimy wówczas liczyć się z koniecznością przesiadek i pilnowania odpowiednich kierunków jazdy. Inną opcją, choć znacznie bardziej kosztowną, jest poruszanie się taksówkami, co gwarantuje nam jednak bezproblemowe dotarcie do celu. Jeśli zwiedzamy Wrocław w grupie np. 4-5 osób, dobrym rozwiązaniem będzie wynajem samochodu. Fuunkcjonuje tu wypożyczalnia aut, która oferuje szeroki wybór pojazdów, a ich rezerwacji można wygodnie dokonać przez internet. Wynajętym autem możemy więc wygodnie i szybko przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami, oszczędzając przy tym czas.

Zobacz to koniecznie we Wrocławiu!

Punktem pierwszym na naszej liście zwiedzania Wrocławia powinien być Rynek. W jego obrębie znajdziemy kilka punktów widokowych, dzięki którym będziemy mogli z góry podziwiać miasto i jednocześnie zorientować się w jego topografii. Zacznijmy od Mostku Pokutnic w Katedrze św. Marii Magdaleny, następnie przejdźmy do Wieży Kościoła Garnizonowego p.w. św. Elżbiety. Kolejnym punktem widokowym jest Wieża widokowa Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela, a jeśli mamy ochotę na więcej, warto udać się do Sky Tower, który, co prawda znajduje się nieco dalej od Rynku, to jednak dostarczy nam imponującego widoku Wrocławia.

Wrocławski Rynek sam w sobie jest niewątpliwą atrakcją. Piękne budowle takie jak późnogotycki Ratusz, Piwnica Świdnicka czy chociażby otaczające rynek kamieniczki tworzą niesamowity klimat tego miejsca.

Kolejną atrakcją Wrocławia jest romantyczny Ostrów Tumski będący najstarszą częścią miasta. Idąc brukowaną uliczką natrafimy na późnoromański kościół pw. Św. Idziego pochodzący z XIII wieku, gotycką Katedrę pw. Jana Chrzciciela czy  na XIII-wieczną Kolegiatę Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja. Na Ostrów warto wybrać się wieczorem, gdy budynki i uliczki są pięknie oświetlone latarniami, dodając im uroku.

W pobliżu rynku znajduje się również Dzielnica Czterech Wyznań, która charakteryzuje się bogactwem sakralnych zabytków architektury. W sąsiedztwie znajdziemy bowiem: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej.

Atrakcje dla dzieci

Jeśli planujemy zwiedzanie Wrocławia z dziećmi, koniecznie uwzględnijmy w naszym harmonogramie atrakcje dla najmłodszych. Przede wszystkim warto wybrać się do ZOO z imponującym Afrykarium czy do centrum o wodzie Hydropolis. Wśród innych atrakcji dedykowanych dzieciom znajdziemy we Wrocławiu Aquapark, makietę kolejową Wrocławia Kolejkowo czy zlokalizowaną na obrzeżach Wrocławia Wioskę Indiańską Pocahontas. Najmłodszych z pewnością ucieszy również poszukiwanie wrocławskich krasnali, które są niewątpliwą atrakcją nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Nie sposób poznać całego Wrocławia z jego wszystkimi atrakcjami w ciągu jednego weekendu. Jedna nic nie stoi na przeszkodzie, aby wracać tu częściej i za każdym razem odkrywać nowe miejsca tego wyjątkowo urokliwego miasta Dolnego Śląska.

Zobacz więcej porad w dziale: Hobby i podróże