biwak

Wyjeżdżamy na biwak do lasu

Wiosna to czas planowania pierwszych wycieczek w plener, jednak na te z noclegiem pod namiotem przyjdzie nam jeszcze poczekać z uwagi na dość niskie obecnie temperatury w nocy. Warto jednak z wyprzedzeniem przygotować się na taki wyjazd i ju teraz skompletować niezbędne wyposażenie. Zaczynajmy!

Namiot

To podstawowe wyposażenie każdego biwakowca. Jeśli dopiero stoimy przed wyborem namiotu, warto dokładnie przejrzeć oferty sklepów sportowych, gdyż wybór tego rodzaju akcesoriów jest naprawdę szeroki, a ich producenci prześcigają się w pomysłach, jakie udogodnienia zapewnić potencjalnym użytkownikom. Decydując się na zakup namiotu należy zwrócić uwagę na to, ile osób docelowo ma on pomieścić. Jeśli ma to być namiot rodzinny, należy wybrać taki, który jest przewidziany na co najmniej 3-4 osoby i posiada oddzielne sypialnie. Dzięki temu zapewnimy każdemu odpowiedni komfort i swobodę. Wybór zbyt małego namiotu będzie powodował frustrację i z pewnością będzie jednym z powodów złego samopoczucia jego użytkowników zaraz po pobudce. Jeśli będziemy używać namiotu najczęściej w lesie, powinien on być stabilny, z daszkiem przed wejściem i podłogą wykonaną z dobrej jakości materiału. Wodoodporność powinna być cechą, o którą w pierwszej kolejności zapytamy sprzedawcę, gdyż nie ma nic tak frustrującego na biwaku jak kapiąca w nocy prosto na nos woda. 

Śpiwór i karimata

Zaraz po wyborze namiotu pora na zakup śpiwora i karimaty. Wybierając się na biwak, należy wziąć pod uwagę, że przyjdzie nam nocować na nierównym terenie leśnym. Warto więc wybrać grubszą karimatę, która zapewni nam nie tylko odpowiedni izolację termiczną, ale również zniweluje nierówności, wystające korzenie czy kamienie. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybór maty samopompującej, która doskonale spełnia te wspomniane wcześniej kryteria.

Śpiwór powinien być dopasowany przede wszystkim do temperatury, jaka będzie panowała na zewnątrz. Pamiętajmy, że sam namiot nie będzie zbytnio ochraniał nas od zimna, więc śpiwór powinien być solidny i gruby, aby zabezpieczyć nas przed ujemnymi temperaturami.

Kuchenka gazowa 

Choć biwak głównie kojarzy się z ogniskiem, to kuchenka gazowa, na której zagotujemy szybko wodę czy podgrzejemy danie będzie niezastąpionym gadżetem. Nie zawsze bowiem będziemy mieli możliwość rozpalenia w lesie ognia lub z powodu innych okoliczności lepiej nam będzie posłużyć się właśnie kuchenką. Do zestawu koniecznie należy dobrać garnek (wystarczy taki zwykły, aluminiowy). Taka kuchenka gazowa nie zajmuje dużo miejsca, jest lekka i poręczna, więc bez problemu zmieścimy ją do plecaka. Warto również wiedzieć, że kuchenkę możemy użyć również w sieni pod namiotem, jeśli na zewnątrz będzie padał deszcz uniemożliwiający rozpalenie ogniska, a my będziemy potrzebowali spożyć ciepłe danie.

Akcesoria higieniczne

Będąc na biwaku mamy ograniczony dostęp do toalety, więc warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Chusteczki nawilżane, środek na komary, maść na oparzenia, podręczna apteczka czy żel antybakteryjny do rąk bez użycia wody to podstawowy zestaw higieniczny, który koniecznie należy ze sobą wziąć ze sobą wybierając się pod namiot. Pamiętajmy również o zabraniu ze sobą butelki wody, która posłuży nam do mycia. W lesie raczej trudno nam będzie się umyć pod bieżącą wodą, chyba, że zlokalizujemy nasz biwak blisko dzikiego strumyka. 

Biwak z rodziną to świetna przygoda, na którą warto przygotować się z wyprzedzeniem, aby wyeliminować wszelkie możliwe źródła niepowodzenia wyprawy.