kredyt

O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny

Współcześnie finansowanie zakupu mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego dotyczy większości z nas. W zamian za możliwość zrealizowania inwestycji bank oczywiście pobiera od nas swoją marżę, a sama umowa takiego kredytu obwarowana jest wieloma zapisami dotyczącymi naszych praw, a w szczególności obowiązków. Ponieważ temat kredytu hipotecznego to zagadnienie bardzo złożone i nie sposób opisać je w jednym artykule, dlatego dziś przyjrzymy się kilku kwestiom, o których warto pamiętać zanim zdecydujemy się na ten sposób finansowania inwestycji.

Wkład własny

Jednym z istotnych elementów, o którym trzeba pomyśleć przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym, jest wkład własny. Obecnie praktycznie w żadnym banku nie ma możliwości wzięcia kredytu hipotecznego pokrywającego 100% wartości nieruchomości, bowiem instytucja ta wymaga posiadania wkładu własnego stanowiącego 20% tej wartości (na dzień pisania niniejszego artykułu). Oczywiście istnieje możliwość wniesienia większego kapitału, co będzie się wiązało z mniejszym kredytem (niższą ratą lub krótszym okresem kredytowania), a więc i mniejszymi ratami. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na uzbieranie kwoty większej niż to minimum, zatem wówczas należy przyjąć właśnie 20% wkładu. 

Sprawdzenie historii w BIK

Choć wiele osób zupełnie o tym nie pamięta, warto sprawdzić swoją historię w bazie BIK po to, aby widzieć, w jaki sposób bank może nas ocenić z finansowego punktu widzenia. Dzięki temu dowiemy się również, czy mamy czystą sytuację z innymi instytucjami, w których zaciągnęliśmy jakieś zobowiązania. Jeśli bowiem okaże się, że mamy jakieś nierozliczone pożyczki lub kredyty, będziemy musieli liczyć się z odmowną decyzją banku w sprawie udzielenia nam kredytu hipotecznego. Warto więc wiedzieć to z wyprzedzeniem, aby móc temu zaradzić poprzez uregulowanie dotychczasowych długów.

Obliczenie zdolności kredytowej

Ważną kwestią, którą warto sprawdzić przed wnioskowaniem o kredyt, jest nasza zdolność kredytowa, która określa, o jaką maksymalną kwotę kredytu możemy się starać. Zdolność kredytowa obliczana jest między innymi na podstawie naszych aktualnych zarobków, zobowiązań, liczby osób na utrzymaniu, formy zatrudnienia. W internecie dostępnych jest wiele narzędzi i kalkulatorów umożliwiających obliczenie swojej zdolności kredytowej po wprowadzeniu wymaganych danych, więc bez problemu będziemy w stanie sami taką analizę przeprowadzić.

Zatrudnienie

Ten aspekt wiąże się niejako z poprzednim punktem, gdyż ma wpływ na ocenę naszej sytuacji finansowej przez bank. Osoby posiadające stałe zatrudnienie na umowę o pracę, na dodatek bezterminową, są z reguły wysoko oceniane i mają większe szanse na kredyt niż ci, którzy pracują na umowę zlecenie, prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą o nieregularnych wpływach. Jeśli więc chcemy poprawić swoją wiarygodność finansową w oczach banku, warto postarać się o ugruntowanie swojej pozycji zawodowej poprzez, na przykład, poproszenie szefa o zmianę formy umowy ze zlecenia na umowę o pracę lub z czasowej na bezterminową.

Zanim złożymy wniosek o kredyt, warto skontaktować się z doradcą kredytowym, który pomoże przejść formalności oraz wyjaśni zawiłości umów kredytowej. Będzie również pomocny przy wyborze banku lub banków, do których warto złożyć wniosek, co zdecydowanie ułatwi nam zadanie.

Polecamy: pośrednik kredytowy Warszawa

Wzięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja, która powinna być poprzedzona dokładną analizą naszej obecnej sytuacji, możliwości finansowych oraz oczekiwań. Pamiętając o powyższych wskazówkach zadanie to będzie dużo prostsze i z pewnością pozwoli uniknąć wielu nieporozumień i stresu. 

wysyłka paczki za granicę

Jak wysłać paczkę za granicę?

Potrzebujesz nadać paczkę za granicę, ale nie jesteś pewien, jak się za to zabrać? Być może chcesz wysłać prezent dla członka rodziny bądź znajomego, który mieszka poza Polską. A może...

telefon

Aplikacje do zarządzania domowym budżetem

Przy planowaniu domowego budżetu można szybko pogubić się w regularnych opłatach, spontanicznych wydatkach czy niespodziewanych kosztach. Z tego powodu często można odnieść wrażenie, że...