auto

Eco driving, czyli sposób na mniejsze zużycie paliwa

W ostatnim czasie samochód staje coraz bardziej luksusowym narzędziem. Stale wzrastające ceny ubezpieczenia, napraw i benzyny powodują, że kierowcy szukają oszczędności na każdym polu, włącznie z ograniczeniem ilości przejeżdżanych kilometrów. Oprócz tak ostrych metod istnieje jednak jeszcze jedna, znacznie łagodniejsza w działaniu i nadal umożliwiająca jazdę samochodem. Mowa oczywiście o eco drivingu.

Czym jest eco driving?

W dużym skrócie jest to technika prowadzenia auta, która powoduje znaczne oszczędzanie paliwa. Stosując się do zasad eco drivingu można zredukować zużycie paliwa aż o 8% w skali roku. Jest to wartość niezwykle znacząca dla przeciętnego kierowcy.

O czym więc należy pamiętać podczas jazdy, aby te oszczędności mogły powstać i stać się odczuwalne dla naszego portfela?

Mity i prawdy o jeździe autem

O właściwych technikach prowadzenia auta narosło wiele nieprawdziwych poglądów, przez co wielu kierowców jest zwyczajnie wprowadzana w błąd.

Podstawowym błędem podczas jazdy jest włączanie silnika i czekanie przed jazda na jego rozgrzanie. Prowadzi to do zużycia się jednostki napędowej, a także wzrostu spalanego paliwa.

Drugiem poważnym błędem jest powolne ruszanie. To prawda, najwięcej energii samochód potrzebuje do ruszania, ale świadome wydłużanie tego procesu powoduje równie duże spalanie co i ruszanie z maksymalną prędkością. Dobrym kompromisem jest ruszanie z gazem wciśniętym na około 75%, aż do osiągnięcia pożądanej prędkości.

Prawdą jest natomiast, że hamowanie silnikiem jest niezwykle ekonomiczne. Jest to wręcz podstawowa zasada eco drivingu. Polega ona na dojeżdżaniu do świateł lub innego punktu zatrzymania z wrzuconym biegiem i wytracaniu prędkości poprzez wrzucanie coraz niższego biegu. Bardzo ważne jest unikanie wciskania w tym czasie gazu i hamulca.

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na oszczędność paliwa jest wyłączanie silnika w sytuacji przedłużającego się postoju np. przed przejazdem kolejowym.

Oprócz tych zasad bardzo istotne jest również przewidywanie i czytanie ruchu w którym się uczestniczy. Wiedza to pozwoli na np. zmianę pasa w odpowiednim momencie, w celu uniknięcia wytracenia prędkości, której ponowne nabranie będzie wymagało kolejnej, dużej dawki paliwa.