obrączka

Intercyza – zalety i wady – kto powinien się zdecydować?

Sprawy związane z majątkiem mogą być niekiedy tematem wyjątkowo drażliwym. Czy w małżeństwie istnieje możliwość sprawiedliwego podzielenia się dobytkiem w przypadku gdy legnie ono w gruzach? Rozwiązaniem prawnym stosowanym bardzo często jest intercyza. Kto powinien się na nią zdecydować?

Intercyza, jakie są jej wady i zalety?

Zacznijmy od wad. Jedną z nich, która wysuwa się stosunkowo szybko na prowadzenie, jest kwestia wzajemnego zaufania. Być może spisanie intercyzy oznacza, że tak naprawdę zaufanie między małżonkami jest ograniczone. I skoro jest ograniczone, to czy małżeństwo ma sens? W końcu to ma być związek dwojga kochających się, szanujących się i ufających sobie po grobową deskę ludzi. Jak jest w praktyce, wiele osób brutalnie się przekonało. Prawdopodobnie dlatego diametralnie wzrosła świadomość Polaków o intercyzie jej skutkach i praktycznym zastosowaniu. To taki prawny pas bezpieczeństwa w czasach gdzie duża część małżeństw rozpada się gwałtownie. Jak radzili sobie bez niej nasi dziadkowie?

Intercyza za zgodą obojga małżonków spisana jest w formie aktu notarialnego. Czasem ludzie dostrzegają w tym szansę dla zażegnania konfliktów w przyszłości, w końcu przy jej zastosowaniu zasady gromadzenia majątku są bardziej przejrzyste. Każdy z małżonków może zdobywać dobra dla siebie we własnym zakresie i w razie niepowodzenia małżeństwa dostanie, to co sam wypracował. Taka wizja sprawiedliwości jest kusząca dla wielu par. Nie tylko dla tych niepewnych swej przyszłości.

Czasem intercyza może być doskonałym narzędziem chroniącym rodzinę w przypadku, gdy jedno z małżonków praktykuje działalność o podwyższonym ryzyku finansowym. W takim przypadku nie brak wzajemnego zaufania, ale zdrowy rozsądek pozwoli na uchronienie rodziny przed interwencją komorniczą. W końcu prowadzenie biznesu jest ryzykiem. Niektóre statystyki potwierdzają, że tylko firmy mające ponad pięcioletni staż na rynku są w stanie przetrwać jako stabilne działalności. Warto o tym pamiętać decydując się na intercyzę z tego powodu.

Intercyza intercyzie nie równa

Intercyza może być zawarta na różnych zasadach. Ważne jest, aby dwoje małżonków zgadzało się ze sobą co do jej ram. Intercyza nie jest gwarancją szczerości i uczciwości w małżeństwie, ale może być dobrą metodą na zabezpieczenie witalnych interesów każdego ze współmałżonków. To dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą zabezpieczyć się przed niepewną przyszłością lub zniwelować potencjalne szkody związane z prowadzeniem ryzykownej działalności.

 

Otagowany jako: