skarbonka

Jak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania?

Oszczędzanie jest trudne. Wymaga o wiele więcej samozaparcia i dyscypliny niż kiedykolwiek wcześniej. I to nie ze względu na niskie płace, ale ze względu na przesiąknięte duchem konsumpcjonizmu przyzwyczajenia. Żadną wymówką nie jest „nie mam z czego oszczędzać”. Oszczędzanie to nie sprint, to maraton. A o jego efektach mówić można po upływie miesięcy czy lat. Jak oszczędzać pieniądze? Przekonajmy się, jakie wprowadzone do domowej gospodarki zmiany pozwolą nam zaoszczędzić na dowolny cel.

Jak uzbierać prawie 90 tysięcy w ciągu 25 lat?

Mogłoby wydawać się niemożliwością oszczędzenie takiej kwoty. Nie zagwarantują nam jej żadne długoterminowe ubezpieczenia czy inwestycyjne bankowe produkty finansowe. Wystarczy co miesiąc wygospodarować ze swojego budżetu 200 zł. Odkładając je w cyklu na lokatę – dajmy na to oprocentowaną 6% w skali roku – w ciągu 25 lat od budżetu początkowego (60 000 zł) osiągniemy prawie 50% dodatkowej gotówki. Oczywiście sztuką jest znalezienie tak wysoko oprocentowanej lokaty, jednak to tylko przykład, który pokazuje, że niewielkie sumy po latach mogą dać całkiem pokaźne oszczędności.

Jak zacząć oszczędzać 200 zł miesięcznie?

Przede wszystkim pomoże Ci w tym samodyscyplina względem zakupów. Zauważ ile jedzenia marnuje się w ciągu tygodnia w Twoim domu, a ile w ciągu miesiąca? Na co dzień machamy na to ręką, wydaje się całkowicie bez znaczenia. Jednak okazuje się, że jest, gdyż regularnie wyrzucamy własne, ciężko zarobione pieniądze po prostu do kosza.

Nawet milionerzy zaczynali budowanie swoich imperiów od groszowych (dosłownie) zysków, które z czasem zyskały efekt tzw. kuli śniegowej.

Idź na zakupy z kartką

Postaraj się planować swoje zakupy skrupulatnie. Do tego z pewnością, jak nie zwykła kartka, przyda Ci się aplikacja w telefonie. Ustal sobie miesięczną kwotę, jaką przeznaczasz na jedzenie. I staraj się jej trzymać. Aby jedzenie nie marnowało się, określ swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (w internecie dostępnych jest pełno aplikacji, które w tym Ci pomogą) i wypełnij je ulubionymi produktami. Pozwoli Ci to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również zacząć bardziej odpowiedzialnie podchodzić do swojego zdrowia i diety.

Nie ma „nie mam do tego głowy i czasu”

Naprawdę? To wymówki. I Ty też w głębi serca o tym wiesz. Pewnie myślałeś, że dodatkowe 200 zł pozostanie na Twoim koncie, jakimś magicznym sposobem, jednak to nie tak wygląda. Rozpoczęcie zmian od kontroli domowego budżetu przeznaczonego na jedzenie, to dopiero początek. Jednak dzięki temu będziesz mógł nauczyć się takiej dyscypliny, że łatwiej przyjdzie Ci zauważenie i wprowadzenie kolejnych modyfikacji w Twoim miesięcznym budżecie, które pomogą Ci zaoszczędzić jeszcze więcej.

Otagowany jako: