kredyt

O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny

Współcześnie finansowanie zakupu mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego dotyczy większości z nas. W zamian za możliwość zrealizowania inwestycji bank oczywiście pobiera od nas swoją marżę, a sama umowa takiego kredytu obwarowana jest wieloma zapisami dotyczącymi naszych praw, a w szczególności obowiązków. Ponieważ temat kredytu hipotecznego to zagadnienie bardzo złożone i nie sposób opisać je w jednym artykule, dlatego dziś przyjrzymy się kilku kwestiom, o których warto pamiętać zanim zdecydujemy się na ten sposób finansowania inwestycji.

Wkład własny

Jednym z istotnych elementów, o którym trzeba pomyśleć przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym, jest wkład własny. Obecnie praktycznie w żadnym banku nie ma możliwości wzięcia kredytu hipotecznego pokrywającego 100% wartości nieruchomości, bowiem instytucja ta wymaga posiadania wkładu własnego stanowiącego 20% tej wartości (na dzień pisania niniejszego artykułu). Oczywiście istnieje możliwość wniesienia większego kapitału, co będzie się wiązało z mniejszym kredytem (niższą ratą lub krótszym okresem kredytowania), a więc i mniejszymi ratami. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na uzbieranie kwoty większej niż to minimum, zatem wówczas należy przyjąć właśnie 20% wkładu. 

Sprawdzenie historii w BIK

Choć wiele osób zupełnie o tym nie pamięta, warto sprawdzić swoją historię w bazie BIK po to, aby widzieć, w jaki sposób bank może nas ocenić z finansowego punktu widzenia. Dzięki temu dowiemy się również, czy mamy czystą sytuację z innymi instytucjami, w których zaciągnęliśmy jakieś zobowiązania. Jeśli bowiem okaże się, że mamy jakieś nierozliczone pożyczki lub kredyty, będziemy musieli liczyć się z odmowną decyzją banku w sprawie udzielenia nam kredytu hipotecznego. Warto więc wiedzieć to z wyprzedzeniem, aby móc temu zaradzić poprzez uregulowanie dotychczasowych długów.

Obliczenie zdolności kredytowej

Ważną kwestią, którą warto sprawdzić przed wnioskowaniem o kredyt, jest nasza zdolność kredytowa, która określa, o jaką maksymalną kwotę kredytu możemy się starać. Zdolność kredytowa obliczana jest między innymi na podstawie naszych aktualnych zarobków, zobowiązań, liczby osób na utrzymaniu, formy zatrudnienia. W internecie dostępnych jest wiele narzędzi i kalkulatorów umożliwiających obliczenie swojej zdolności kredytowej po wprowadzeniu wymaganych danych, więc bez problemu będziemy w stanie sami taką analizę przeprowadzić.

Zatrudnienie

Ten aspekt wiąże się niejako z poprzednim punktem, gdyż ma wpływ na ocenę naszej sytuacji finansowej przez bank. Osoby posiadające stałe zatrudnienie na umowę o pracę, na dodatek bezterminową, są z reguły wysoko oceniane i mają większe szanse na kredyt niż ci, którzy pracują na umowę zlecenie, prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą o nieregularnych wpływach. Jeśli więc chcemy poprawić swoją wiarygodność finansową w oczach banku, warto postarać się o ugruntowanie swojej pozycji zawodowej poprzez, na przykład, poproszenie szefa o zmianę formy umowy ze zlecenia na umowę o pracę lub z czasowej na bezterminową.

Zanim złożymy wniosek o kredyt, warto skontaktować się z doradcą kredytowym, który pomoże przejść formalności oraz wyjaśni zawiłości umów kredytowej. Będzie również pomocny przy wyborze banku lub banków, do których warto złożyć wniosek, co zdecydowanie ułatwi nam zadanie.

Polecamy: pośrednik kredytowy Warszawa

Wzięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja, która powinna być poprzedzona dokładną analizą naszej obecnej sytuacji, możliwości finansowych oraz oczekiwań. Pamiętając o powyższych wskazówkach zadanie to będzie dużo prostsze i z pewnością pozwoli uniknąć wielu nieporozumień i stresu.