skarbonki

Oszczędzanie na przyszłość dzieci – jak zacząć?

Niejeden rodzic martwi się o przyszłość swojego dziecka i chce zagwarantować mu dobry start w dorosłość. Najlepszym sposobem jest znalezienie odpowiedniego sposobu na oszczędzanie, który nawet przy systematycznym gromadzeniu niewielkich kwot pozwoli zapewnić dziecku lepszą przyszłość.

Początek oszczędzania

Wybór odpowiedniego sposobu na oszczędzenie uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych możliwości rodziców. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad ilością posiadanej już gotówki, która mogłaby być podstawą do dalszego oszczędzania. Warto też przemyśleć, czy pieniądze będą mogły pozostawać na koncie nienaruszone, czy też chce się mieć możliwość swobodnego ich wypłacania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

A może lokata?

Oszczędzanie na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym mija się z celem, ze względu na naprawdę niskie oprocentowanie konta. Ponadto trzymanie pieniędzy na takim rachunku często sprawia, że trudno oprzeć się pokusie wydania zaoszczędzonych pieniędzy na bieżące wydatki. Istnieją jednak pewne alternatywy takie jak chociażby lokata bankowa. Aby ją założyć, trzeba dysponować wolną gotówką. Lokatę można założyć w dowolnym banku, niekoniecznie w tym, w którym posiada się swój rachunek oszczędnościowy. Oprocentowanie lokat różni się między poszczególnymi bankami, a ponadto uzależnione jest od kwoty i czasu trwania lokaty. Dobrze więc przejrzeć dostępne oferty i wybrać najlepszą.

Rachunek oszczędnościowy

Innym sposobem na oszczędzanie z myślą o przyszłości dziecka jest rachunek oszczędnościowy, nazywany także książeczką oszczędnościową. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają odkładać pieniądze dla swojej pociechy. Aby założyć taki rachunek nie trzeba bowiem dysponować dużą ilością gotówki. Rachunek oszczędnościowy jest formą lokaty, jednak od jej klasycznej wersji nieco się różni. W razie konieczności można bowiem używać środków na nim zgromadzonych. Ponadto oprocentowanie jest praktycznie porównywalne z lokatą bankową, a jednocześnie znacznie przewyższa oprocentowanie w ROR. Odsetki liczone są natomiast za każdy dzień przechowywania pieniędzy na rachunku, dzięki czemu nawet przy wypłaceniu pieniędzy nie traci się tak, jak ma to miejsce w przypadku lokat. Ponadto umowa o rachunek oszczędnościowy jest bezterminowa – nie wymaga przedłużania.