bujaczek leżaczek

Akcesoria, które pomogą uśpić niemowlę

Wszyscy świeżo upieczeni rodzice wiedzą, że sen dziecka jest jednym z najważniejszych elementów jego życia. Co jednak zrobić, by zechciało ono zasnąć?  Jak poradzić sobie z sytuacja, gdy nasz maluszek ma problem z zaśnięciem? Jest na to kilka sposobów.

Jakie akcesoria można wykorzystać?

otulacz (kocyk lub pieluszka) – owinięcie w przyjemny materiał będzie dawało dziecku takie samo wrażenie, jakie miało w okresie prenatalnym, a to sprawi, że będzie czuło się spokojne i bezpieczne, to z kolei będzie skutkowało szybszym zaśnięciem i spokojniejszym snem;
smoczek – odruch ssania jest u dzieci naturalny, dlatego też smoczek działa na nie uspokajająco i tym samym pomaga zasnąć;
projektor – wyświetlający na suficie delikatne, kolorowe obrazki, którym bardzo często towarzyszy spokojna muzyka z pozytywki. Ten duet wpływa na dziecko niezwykle kojąco.

Bujaczek leżaczek

Oprócz wcześniej wymienionych, w ostatnich latach idealnym do uspokajania i usypiania dziecka staje się bujaczek leżaczek. Można go nabyć w kilku różnych wersjach i z różnymi dodatkami. Jest on przeznaczony dla dzieci od trzeciego miesiąca życia (które ważą do dziewięciu lub do osiemnastu kilogramów – w zależności od modelu bujaczka). Posiada też trzy lub pięciopunktowe pasy, które dbają o to, by dziecko było w nim bezpieczne. Jego oparcie reguluje się bocznymi przyciskami.

W czasie zabaw można do niego dołączyć obręcz z zabawkami. Jednak, jeśli chodzi o takie leżaczki dla niemowląt i kwestie usypiania maluchów, to najważniejsze jest to, że leżaczki posiadają dwu-stopniowe wibracje, które działają na dziecko uspokajająco (na podobnej zasadzie, jak jazda samochodem). Do tego, wiele modeli ma wbudowane również mechanizmy z kojącymi, dwu-stopniowymi melodyjkami, albo z odgłosami natury. Takie dźwięki, połączone z jednostajnym bujaniem przez rodzica sprawiają, ze dziecko staje się spokojne i szybko usypia.

Bardziej zaawansowane modele leżaczków, łączą w sobie leżaczek i huśtawkę, posiadają też silniczek, który wprawia całość w ruch. Można wtedy ustawić w nich moc, a nawet kierunek bujania (z prawej strony w lewą i odwrotnie, lub z tyłu do przodu). Wtedy przypięte pasami dziecko, bezpiecznie będzie mogło zasnąć, ukołysane powolnymi ruchami bujaczka. Aby zachować wszystkie ważne dla rozwoju dziecka etapy, należy pamiętać, by nie spędzało ono w takim leżaczku całego dnia:

  • Po pierwsze, przestanie mu się on kojarzyć ze snem – i nie będzie już tak bardzo skuteczny.
  • Po drugie – dziecko musi mieć czas na naukę samodzielnego siadania i raczkowania, które odbywa się na podłodze. Kiedy rodzice zastosują się do tych zasad, pomoc bujaczka leżaczka w usypianiu ich maleństwa stanie się po prostu niezastąpiona.