buciki

Badania, jakie warto zrobić przed zajściem w ciążę

Każda kobieta, która planuje ze swoim partnerem powiększenie rodziny, powinna przeprowadzić podstawowe badania ciążowe. Nie tylko stan zdrowia przyszłej mamy jest ważny, ale także mężczyzny. Dlatego też warto razem odwiedzić placówkę medyczną w celu przeprowadzenia zalecanych przez lekarza badań. O jakich badaniach jest tutaj mowa?

Niezbędne badania a planowanie ciąży

Każda przyszła mama powinna zadbać najpierw o swój stan zdrowia, zanim zdecyduje się na wydanie na świat potomstwa. Jeśli dziecko ma być zdrowe, to należy potwierdzić lub wykluczyć obecność chorób, mogących zagrozić jego życiu. Z pewnością lekarz zleci wykonanie ogólnego badania kropli krwi. Dzięki temu możliwe jest ocenienie stanu zdrowia, wykrycie stanów zapalnych w organizmie, zatruć i najróżniejszych chorób. Badania ciążowe pozwalają również na wykrycie niedokrwistości, dzięki czemu można będzie ją wyleczyć jeszcze przed ciążą.

Kolejnym badaniem jest ogólne badanie moczu, za pomocą którego można wykryć choroby układu moczowego. Z kolei badanie na poziom glukozy we krwi pozwala wkluczyć czy potwierdzić cukrzycę, która nieleczona można wywołać poważne konsekwencje zdrowotne u kobiety i rozwijającego się w jej łonie płodu. Zaleca się również badania ciążowe na obecność przeciwciał różyczki i na obecność przeciwciał toksoplazmozy.

Badań ciążowych ciąg dalszy

Do badań ciążowych, które powinna wykonać kobieta planująca zajść w ciąże, zalicza się również badanie na obecność przeciwciał ospy wietrznej oraz badanie na obecność antygenu HBs, które może wykryć obecność wirusa żółtaczki wszczepiennej typu B. Z kolei badanie na obecność przeciwciał wobec wirusa cytomegalii jest przeprowadzane po to, aby potwierdzić czy wykluczyć chorobę , która często przebiega bezobjawowo. Lekarz zleca także wykonanie badania poziomu hormonów płciowych i hormonów tarczycy. Dzięki tym badaniom można wykryć zaburzenia hormonalne, które mogą z kolei być przyczyną niebezpiecznych powikłań w ciąży czy nawet poronienia.

Podsumowanie

Z całą pewnością każda kobieta planująca zajść w ciążę pragnie, aby jej pociecha był urodziła się zdrowa. W związku z tym należy zadbać o to jeszcze przed zapłodnieniem komórki jajowej. Przyszłe mamy powinny poddać się badaniom ginekologicznym i genetycznym, wybrać się do stomatologa, zbadać tarczycę, wykonać badania poziomu cukru i badania krwi. Stan zdrowia powinien skontrolować również mężczyzna.