ksiazki-dla-dzieci

Czytanie książek dziecku – jaki ma wpływ na rozwój ?

Książki pełnią istotną rolę w rozwoju dziecka. Nic dziwnego, że organizowanych jest wiele akcji mających zachęcić rodziców do regularnego czytania swoim pociechom. Specjaliści zajmujący się badaniem rozwoju dziecka podkreślają, że czytanie książek wywiera pozytywny wpływ na komunikację, odpoczynek, a także na inteligencję emocjonalną, koncentrację i emocje.

Czytanie książek a komunikacja

Dzięki czytaniu książek możliwe jest znaczne poszerzenie doświadczeń językowych dziecka, rozwój słownictwa czy nauczenie go, jak prawidłowo wyrażać swoje myśli. Historie przedstawione w książkach często pozwalają także nauczyć się dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, a także wyciągania słusznych wniosków. To także doskonały sposób na rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia.

Sposób na odpoczynek

Czytanie książek dzieciom może być także dobrym sposobem na chwilę relaksu, wyciszenie się czy odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Podróż do bajkowego świata umożliwia dziecku odetchnięcie od codziennego zgiełku, oglądania telewizji lub grania na komputerze. To także sposób na rozwijanie wyobraźni, dzięki czemu czas spędzony z książką może być dla dziecka doskonałą rozrywką.

Rozwój inteligencji

Czytanie książek dziecku może także zachęcić je do szybkiego podjęcia prób samodzielnego czytania. Dzięki temu już od najmłodszych lat dzieci mogą rozwiać inteligencję, a jednocześnie wyrabiać w sobie cierpliwość, która jest niezbędna zarówno w przypadku stawiania pierwszych kroków w czytaniu, jak i podczas oczekiwania na nagrodę, jaką jest poznanie zakończenia czytanej właśnie książki.

Koncentracja

Książka jest zupełnie innym źródłem rozrywki niż telewizja czy gry komputerowe. Aby czerpać przyjemność z czytania, potrzebna jest koncentracja. Obojętnie, czy dziecko zaczyna już czytać samodzielnie, czy też słucha, jak rodzic czyta mu na dobranoc, musi skupić się bardziej niż w przypadku bezmyślnego oglądania bajki. Ćwiczenie koncentracji niewątpliwie jest trudnym zadaniem, ale niezbędnym przy prawidłowym rozwoju intelektualnym.