wyprawa dla noworodka

Jak wspierać świeżo upieczoną mamę w pierwszych miesiącach macierzyństwa

Macierzyństwo można pokochać od pierwszej minuty, natomiast uczymy się go przez całe życie. Nikt nie jest doskonały i nie wie wszystkiego… świeżo upieczone mamy, często o tym zapominają i chcą być we wszystkim perfekcyjne już od pierwszych dni. Warto im przypomnieć, że nie są same i nie muszą liczyć tylko na siebie. 

Zobacz, jak wspierać świeżo upieczoną mamę w pierwszych miesiącach macierzyństwa.

Cudowny czas, ale nie najprostszy

Każda kobieta, która zostaje mamą przyznaje, że to najpiękniejsze co mogło ją w życiu spotkać. Cudowna istotka, która pojawiła się na świecie zaszczepiła w matczynym sercu ogromną miłość, ale i troskę o noworodka
i niepokój. Wszystkie te uczucia sprawiają, że mamy, chociaż bardzo szczęśliwe są również zatroskane, przerażone tym co nowe oraz zmęczone. Czasem bywają rozdrażnione i bardzo uczulone na punkcie nowej roli, dlatego trzeba z rozwagą starać się im pomóc i nie wytykać im błędów.

Czasem ciężki poród, problemy z karmieniem lub nieprzespane noce dokładają zmęczenia i stresu i wtedy pomoc najbliższych jest na wagę złota. Ważne jednak, by była ona pełna zrozumienia.

Pomagaj ale nie narzucaj się

Każda świeżo upieczona mama potrzebuje pomocy, ale na jej zasadach. Absolutnie nie można się narzucać, dyktować warunki czy insynuować, że pomagamy dlatego, że widzimy pewne niedociągnięcia. Każda kobieta, która dopiero została mamą jest bardzo wrażliwa, przerażona i przecież cały czas się uczy nowej roli. Nie jest to proste zadanie, a noworodek nie zawsze chętnie jej w tym pomaga. Trzeba to zrozumieć i uszanować.

Nie zawsze najlepszą pomocą będzie opieka nad dzieckiem, czasem lepiej sprawdzi się na przykład posprzątanie mieszkania czy zrobienie zakupów. 

Zabierz malucha na spacer

Bardzo dobrą formą pomocy, którą na pewno doceni każda mama będzie zabranie noworodka na spacer. Nie trzeba być wykwalifikowaną nianią, by sprostać temu zadaniu, ponieważ noworodki na spacerach najczęściej śpią,
a nawet jeśli się przebudzą to świeże powietrze i kołysania wózka na pewno szybko ponownie je uśpi.

Mama będzie mogła w tym czasie przygotować obiad, zrobić pranie, odespać nieprzespaną noc lub po prostu chwilę poleniuchować, odpocząć
i nabrać sił.

Zrób zakupy i ugotuj obiad

W pierwszych dniach macierzyństwa ugotowanie obiadu często jest nie lada wyzwaniem. Trzeba przecież zrobić zakupy i spędzić trochę czasu przy garnkach, a noworodek nie zawsze w tym momencie ma ochotę na drzemkę. Najczęściej właśnie w momencie, gdy mama jest zajęta gotowaniem, noworodek ma ochotę na chwilę przytulania i chce jak najszybciej znaleźć się
w ramionach.

Każdy przyniesiony gotowy posiłek lub nawet zrobione zakupy będą dużą pomocą. Warto jednak zadbać, by obiad był odpowiedni również dla mamy, która karmi piersią:

• powinien być lekkostrawny

• bez smażonych i pikantnych potraw

• przygotowany ze świeżych produktów

• bogaty w warzywa, kasze oraz chude mięso lub ryby.

Najlepszym pomysłem będą proste posiłki, jak zupy czy gotowane na parze warzywa z kurczakiem. Na pewno nikomu nie zaszkodzą i nie potrzeba zbyt dużo czasu, by je przygotować.

Wspólne kompletowanie wyprawki dla noworodka

Czasem zdarza się, że maluszek przychodzi na świat w najmniej oczekiwanym momencie, gdy rodzice nie są jeszcze na to przygotowani i nie mają skompletowanej całej wyprawki. W takich momentach warto im w tym pomóc. 

Wyprawka dla noworodka to podstawowe rzeczy, które są niezbędne już po urodzeniu, jak:

• zestaw ubranek – najlepiej w rozmiarze 56: body z długim i krótkim rękawkiem, śpioszki i pajace, skarpetki oraz czapeczki, a w chłodniejsze miesiące również ciepłe kombinezony.

• pieluszki – i nie chodzi jedynie o pampersy w najmniejszym rozmiarze, ale także o pieluszki tetrowe, muślinowe, flanelowe lub bambusowe. Będą one niezastąpione przy karmieniu, podczas wizyty u lekarza, gdy niemowlę uleje lub będzie trzeba je przewinąć poza domem.

• kosmetyki – koniecznie dedykowane dzieciom od pierwszego dnia życia. Muszą być bezpieczne i antyalergiczne, a także posiadające wszystkie wymagane atesty. Potrzebny będzie płyn do kąpieli, delikatny szampon, puder, maść natłuszczająca, coś na odparzenia, jak sudokrem. Warto także odwiedzić aptekę i kupić gazy i octanisept do odkażania i czyszczenia pępuszka.

• niezbędne akcesoria – wózek, fotelik samochodowy, łóżeczko, wanienka do kąpieli oraz przewijak.

Każda pomoc, która pozwoli świeżo upieczonej mamie na chwilę odpoczynku będzie na wagę złota, a wsparcie w tym trudnym okresie macierzyństwa na pewno zostanie docenione.