kosmetyki

Kosmetyki do higieny intymnej – jaki skład jest najlepszy?

Właściwa higiena intymna w przypadku kobiet odgrywa bardzo ważną rolę. Są to sfery bardzo delikatne i podatne na działanie groźnych bakterii i drobnoustrojów, o które w tych miejscach nietrudno – mają tam idealne warunki do bytowania. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja przy pomocy specjalnych preparatów do higieny intymnej. Jaki powinny mieć skład?

Składniki wspomagające utrzymanie właściwego pH

W przypadku stref intymnych bardzo ważne jest utrzymanie właściwego pH, dzięki temu utrzymuje się prawidłową florę bakteryjną i tym samym unika infekcji. Niestety takie środki do mycia jak mydło czy zwykłe żele sprawiają, że śluzówka wysusza się, a naturalne pH zmienia się na niekorzystne dla okolic intymnych. Dlatego kosmetyki do higieny intymnej powinny zawierać składniki, które pomogą utrzymać właściwe pH. Jednym z najlepszych składników jest kwas mlekowy. Warto więc sprawdzać, czy jest on składnikiem preparatu, którego na co dzień używamy. Innym składnikiem o podobnym działaniu jest inulina, która wspomaga rozwój naturalnej flory bakteryjnej. 

Nawilżenie i regeneracja

Żele i mydła przeznaczone do pielęgnacji ciała wysuszają śluzówkę. natomiast kosmetyki do higieny intymnej powinny zawierać składniki, które będą nawilżać i regenerować błony śluzowe. Zalicza się do nich przede wszystkim glicerynę, laktozę, d-pantenol oraz alantoinę. Takie działanie mają również niektóre aktywne składniki pochodzące ze znanych roślin o właściwościach leczniczych takich jak aloes, rumianek czy babka lancetowata. W innych źródłach, takich na przykład jak https://mjrmedical.com/, może znaleźć jeszcze informacje o innych ziołach i roślinach leczniczych. 

Składniki o działaniu antyseptycznym 

Działanie antyseptyczne to nic innego jak zapobieganie rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów, które mogą powodować stany zapalne i infekcje. Do składników aktywnych o takim działaniu zalicza się wyciągi roślinne, np. z kory dębu, macierzanki czy szałwii. Takie właściwości ma również chlorheksydyna, a w pewnym sensie także tarczyca bajkalska, która ponadto koi i nawilża podrażnioną skórę. Niektóre preparaty mogą także zawierać wyciągi z zielonej herbaty, która również właściwości antybakteryjne, a przy tym neutralizuje nieprzyjemny zapach. O tych i innych składnikach znajdziemy informacje w takim miejscu jak blog o zdrowiu. 

Kosmetyki do higieny intymnej – tego nie powinny zawierać

Nie tylko wiedza o tym, jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do higieny intymnej, jest istotna – równie ważne są informacje o składnikach, których bezwzględnie należy unikać. Są to przede wszystkim różnego rodzaju substancje zapachowe, konserwanty, barwniki czy składniki pieniące. Komponenty płynów i żeli do higieny intymnej powinny być jak najbardziej naturalne. Należy więc wystrzegać się między innymi surfaktantów, które odpowiadają za to, że płyn dobrze się pieni, a także parabenów. Dzięki temu unikniemy podrażnień, alergii i takich uciążliwych objawów jak swędzenie czy pieczenie. Regularne stosowanie naturalnych kosmetyków do higieny intymnej pozwoli także uniknąć infekcji.