prezent dla niemowlaka

Co kupić maluszkowi pod choinkę?

Każdy rodzic chciałby mieć zdrowe, prawidłowo rozwijające się dziecko. Aby jednak zapewnić mu warunki do optymalnego rozwoju powinien spełnić wiele wymagań, a nade wszystko umieć je obserwować i spełniać jego potrzeby na poszczególnych etapach życia.

Rozwój dziecka w wieku niemowlęcym

Okres niemowlęcy jest bardzo ważnym etapem w rozwoju dziecka obejmującym pierwszy rok jego życia. W tym okresie następuje w jego organizmie wiele szybkich zmian: rośnie, przybiera na wadze, a jednocześnie rozwijają się jego zdolności ruchowe. Już w trzecim miesiącu życia niemowlę potrafi sztywno trzymać głowę, a gdy ma pół roku zaczyna siadać, potem raczkować i stać. Jeżeli chodzi o ruchy rąk, niemowlę uczy się przede wszystkim chwytać różne przedmioty, a dopiero później nimi manipulować.

Znaczenie zabawy w życiu niemowlaka

Zabawa ma szczególne znaczenie dla rozwoju dziecka w każdym wieku, również w okresie niemowlęcym. Dostarcza bowiem przyjemności, a zarazem rozwija motorykę ciała i procesy poznawcze dziecka. Sprzyja także rozwojowi mowy i myślenia. W miarę nabywania różnych doświadczeń społecznych maluch uczy się też reagować emocjonalnie, uśmiecha się do znanych osób, często płacze, gdy widzi kogoś obcego. Zaś poprzez manipulowanie przedmiotami, niemowlę uczy się współpracy z innymi ludźmi.

Zabawki dla niemowląt

W związku ze specyficznymi potrzebami dziecka w wieku niemowlęcym, należy również pomyśleć o odpowiednich zabawkach dla niego. Dlatego też prezent pod choinkę dla niemowlaka powinien być tak dobrany, by stymulował jego rozwój, a jednocześnie nie zagrażał bezpieczeństwu.

Co więc kupić maleństwu?

Oto 7 pomysłów na prezent pod choinkę dla niemowlaka:
1. Grająca karuzela, która oddziaływać będzie nie tylko na wzrok, ale i słuch.
2. Grzechotka, która uspokoi malucha, ale też zaciekawi.
3. Mata edukacyjna wspomagająca rozwój ruchowy, a jednocześnie kształcąca spostrzegawczość i myślenie.
4. Kaczuszka do kąpieli, która urozmaici zabawę w wannie.
5. Książeczka z dużymi obrazkami i pogrubionymi kartkami, która wpłynie na rozwój nie tylko spostrzegawczości i uwagi, ale też mowy i myślenia.
6. Klocki edukacyjne mające ogromny wpływ na rozwój wyobraźni i logicznego myślenia.
7. Huśtawki elektroniczne, które doskonale wyciszą i uspokoją naszego malucha.