fotelik samochodowy

Jak wybrać fotelik dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Fotelik dla dziecka jest tą częścią wyposażenia samochodu, która w znaczny sposób zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Czasem niestety znalezienie odpowiedniego modelu może sprawiać nam kłopot. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy szukamy odpowiedniego fotelika dla naszej pociechy?

Ciągłe zmiany w przepisach

Jeżeli chodzi o przepisy drogowe, zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa drogowego to potrafią się one często zmieniać. Jest tak dlatego, że inżynierowie i fachowcy od spraw bezpieczeństwa znajdują wciąż nowe czynniki wpływające na nie. Nie inaczej jest w przypadku zabezpieczeń dla naszych dzieci.

Fotelik dla dziecka w Polsce w świetle przepisów powinien być używany aż do momentu, gdy dziecko osiągnie sto 50 cm wzrostu. Trzeba go stosować, nawet gdy dziecko skończy dwanaście lat, ale jego wzrost nie przekracza wymaganej miary. Nawet w momencie, gdy czytamy te słowa, przepisy mogą ulec zmianie i warto na bieżąco być z nimi zaznajomionymi.

Ważne jest też właściwe umiejscowienie dziecka w samochodzie. Niektórzy specjaliści twierdzą, że część środkowa tylnej kanapy z zainstalowanym systemem ISOFIX, będzie miejscem najlepszym. Tutaj także warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. W końcu bezpieczeństwo naszego dziecka jest dla nas rzeczą świętą.

 

Fotelik dla dziecka – przydatne cechy

Nasz wybór, jeżeli chodzi o fotelik dla dziecka, powinien być poparty rzetelnymi poszukiwaniami. Jakie cechy powinien mieć bezpieczny fotelik dla naszej pociechy?

  • Zwróćmy uwagę na to, czy fotelik dla dziecka został wysoko oceniony w teście ADAC. Nie powinien w nim zostać oceniony niżej niż cztery gwiazdki.
  • Upewnijmy się, że nigdy nie był używany. Jaką mamy pewność, że fotelik był bezwypadkowy, odkupując go od kogoś? To może wpłynąć na bezpieczeństwo całości konstrukcji.
  • Czy fotelik ma pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa?
  • Czy ma dobrej jakości regulowany zagłówek i jakie są jego boczne osłonki?
  • Jeżeli nasze dziecko będzie brało udział w dłuższych wyjazdach, warto upewnić się, że kupowany fotelik ma funkcję snu. Wtedy jednym przyciskiem możemy ją włączyć. Lekko się go pochyla do pozycji wygodniejszej do spania.

Jeżeli wyszukamy właściwy dla naszego dziecka fotelik, to ono samo będzie znacznie bezpieczniejsze, a my będziemy znacznie spokojniejsi o jego wygodę w podróży, zdrowie i życie.