leżaczki dla niemowlat

Jak zaplanować dzień z niemowlakiem

Niemowlę niczego nie planuje, nie najada się na przyszłość, ani nie siusia na zapas, żeby w nocy nie trzeba było. Niemowlę żyje od jednej potrzeby do kolejnej i to na nas spoczywa obowiązek, aby spiąć w całość zapewnienie wszystkich potrzeb niemowlaka, wraz z codzienną życiową rutyną.

Poranek

W życiu malucha istotna jest rutyna, stały rozkład zajęć daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala uporządkować zbierane doznania. Z tego powodu dobrze jest, gdy maluch zaczyna i kończy dzień mniej więcej o tej samej porze. Dobrze jest dzień zacząć o świcie, aby po pierwszym przebudzeniu i drobnym karmieniu, przeprowadzić z maluchem poranną toaletę – mycie i przebieranie pozwoli nauczyć malca, że dnia nie spędza się w tym samym co się spało.

Po tej rozpoczynającym dzień wstępnie, można zacząć go na całego śniadaniem, które powinno odbyć się mniej więcej około godziny 8.00. Tak wyspany i nakarmiony malec, z pewnością nabierze ochoty na poranne harce. Doskonale zabawi go grzechotka lub inna jego ulubiona zabawka.

Zabawę należy zakończyć przed drugim śniadaniem, które powinno składać się głównie z drobnych rzeczy, aby malec miał ochotę na obiad. Doskonale na drugie śniadanie sprawdzą się owoce.

Po tak intensywnie rozpoczętym dniu, niemowlak najpewniej zechcę odpocząć i pójdzie spać. Ważna informacja, nie zasłaniamy okien w czasie tej drzemki. Niech malec nie myli dnia z nocą i będzie świadomy tego, że drzemał w ciągu dnia.

Południe

Po drzemce, około godziny 11.00 warto zorganizować malcowi spacer. Po którym, po powrocie będzie czekał na niego obiad. W trakcie zasiadania do posiłku, należy zaszczepić malcowi pewne rytuały, poprzez które będzie wiedział o nadchodzącym obiedzie, czyli niech to będzie np. wspólne mycie rączek.

Po obiadku, czas na zabawę. Tym razem spokojną i niezbyt szaleńczą, w końcu malec ma pełny brzuszek, który musi musi w spokoju wszystko przetrawić. Pobawmy się z nim klockami, lub jego ulubionymi misiami. Jeśli malec nie będzie przejawiał chęci do snu, bardzo wskazane będzie udanie się na drugi spacer

Wieczór

Wieczór naszego malca powinien być ukierunkowany na celu położenia szkraba do snu.  Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju leżaczki dla niemowląt, które są niezwykle wygodne i mogą posłużyć nam jako pomoc w ukojeniu do snu maluszka. Gdy dziecko zacznie robić się senne, wówczas przenosimy je do łóżeczka.

Przy wieczornych rytuałach należy pamiętać, aby nie kąpać malca od razu po kolacji. Około godziny 19 wyznaczmy czas na kolację i odczekajmy minimum 30 minut po niej, aby malucha umyć. Niech z kąpieli wyląduje prosto w łóżeczku. Wyciszony i zrelaksowany łatwiej uśnie. Bardzo dobrym pomysłem jest spędzenie z nim czasu przed zaśnięciem na wspólnym przytulaniu i śpiewaniu kołysanek.

Sen

Bardzo ważne jest, aby zachowywać cykl dnia i aby malec mniej więcej tej samej godzinie chodził spać, najlepiej około godziny 20.30, przy zachowaniu wieczornego rytuału jedzenie, mycie i sen.