zabawa w domu

Jak zorganizować dziecku zabawę w domu?

Sezon jesienno-zimowy często niestety skłania nas do spędzania wieczorów w domu. Dla osoby dorosłej zimowe wieczory często bywają czasem bardzo wyczekiwanym, gdy wreszcie usiąść można znaleźć kubkiem gorącej herbaty i ukochaną lekturą. U dzieci jest jednak nieco inaczej i często zdarza się, że w tych właśnie okresach maluchy dopada wyjątkowa nuda i same nie wiedzą co ze sobą zrobić. Na szczęście możemy im w tym pomóc. Jak zorganizować dziecku zabawę w domu?

Połącz przyjemne z pożytecznym

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tymi zajęciami, które dziecko może wykonywać razem z nami i w ten sposób pomóc nam nieco. Często rodzice nadmiernie trudzą się wymyślaniem rozrywek dla malucha, samemu zaniedbując swoje obowiązki. Tymczasem wspólne lepienie pierogów czy choćby przesadzanie kwiatów do większych doniczek może być dla maluchów świetną zabawą.

Zabawa w starym stylu

Pewnie niejeden dorosły rodzic pamięta, jak mama czy babcia rozpościerały między krzesłami koce i prześcieradła i wszystko obkładały miękkimi poduszkami, by stworzyć najlepszą kryjówkę pod słońcem. Tego typu zabawy nigdy się nie nudzą i nigdy nie tracą na popularności, pomimo iż mamy już XXI wiek i w sklepach kupić można gotowe namioty dla dzieci.

 

Trochę nowoczesności też nie zaszkodzi

Oczywiście warto również sięgnąć po nowoczesne zabawki, wśród których również znajdziemy wiele ciekawych propozycji. W sklepach dla maluchów dostępne są różne gry elektroniczne dla dzieci, zestawy kreatywne przy pomocy których mogą rozwinąć wyobraźnię oraz wiele innych ciekawych zabawek. Wybierając nowoczesne zabawki czy gry elektroniczne dla dzieci warto skupić się przede wszystkim na tych, które rozwijają maluchy, a nie są jedynie pustą przyjemnością i czymś do zapchania czasu.

Wreszcie na koniec warto powiedzieć, że tak jak dla rodziców jesienny i zimowy czas jest świetnym okresem do lektury, tak jest również z maluchami. Powinniśmy w tym czasie szczególnie dużo czytać dzieciom lub podsuwać im lekturę do samodzielnego czytania.