taras grecja

Jak efektownie oświetlić taras?

Taras to miejsce, które doskonale sprawdzi się jako dodatkowy pokój na świeżym powietrzu i miejsce do wypoczynku, szczególnie w ciepłe dni. Aby w pełni cieszyć się jego urokiem, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu nawet po zachodzie słońca będzie można spędzać przyjemne chwile na dworze.

Jak stworzyć funkcjonalne oświetlenie tarasu?

Najważniejsze jest uwzględnienie trzech typów oświetleniaogólnego, strefowego oraz intymnego. Każde z nich może pełnić funkcję dekoracyjną i wymaga dobrania odpowiednich lamp. Dzięki szerokiemu wyborowi oświetlenia istnieje możliwość stworzenie wyjątkowych dekoracji dostosowanych do stylu i wyposażenia przestrzeni.

Oświetlenie ogólne

Zadaniem, jakie pełni ogólne oświetlenie tarasu, jest przede wszystkim rozświetlenie przestrzeni, by można było się po niej bezpiecznie poruszać także po zmroku. Najlepiej w tej roli sprawdzają się lampy wiszące lub oświetlenie górne montowane do zadaszenia. Oświetlenie ogólne może przybierać bardzo dekoracyjne formy. Możliwe jest nawet zastosowanie oprawy montowanej w podbite zadaszenie tarasu. Jeśli jednak taras nie posiada zadaszenia stałego, doskonałym rozwiązaniem okażą się efektowne kinkiety, które mocuje się do ściany. Przy instalowaniu oświetlenia ogólnego warto zadbać o możliwość dozowania ilości niezbędnego światła sztucznego, by przy pomocy włącznika uruchamiać zarówno wszystkie lampy, jak i tylko część z nich.

Firma elektryczna Wrocław pomoże Ci dobrać odpowiednie oświetlenie oraz dokona montażu instalacji elektryczne na Twoim tarasie. Sprawdź ofertę!

Dekoracyjne oświetlenie strefowe

Oprócz oświetlenia ogólnego ogromną rolę pełni także strefowe oświetlenie tarasu. Pozwoli ono na wydobycie z mroku poszczególnych elementów bez konieczności włączania całego oświetlenia ogólnego. W tej roli doskonale sprawdzą się reflektorki rzucające światło z dołu na wybrane fragmenty ścian czy roślinność, a także lampy stojące w postaci słupków ogrodowych zamocowanych do posadzki tarasu. Ich usytuowanie w narożach pozwoli na symboliczne wyznaczenie przestrzeni, choć w tej roli równie dobrze sprawdzą się także oprawy nawierzchniowe montowane na równi z posadzką tarasu.

Oświetlenie tarasu budujące nastrój

Do stworzenia intymnej atmosfery na tarasie warto wykorzystać niewielkie dekoracyjne lampy zewnętrzne. Mogą one występować w formie tradycyjnej, choć równie często oferowane są w bardziej fantazyjnym wydaniu. Popularnym obecnie elementem budującym nastrój są świecące donice, które sprawdzą się szczególnie w przypadku nowoczesnych aranżacji. Równie dobrze sprawdzą się jednak także lampiony, lampy solarne czy nawet girlandy świetne, którymi można opleść balustradę lub udekorować nimi roślinność.