wtyczka

Jak sprawdzić ciągłość obwodu elektrycznego?

Instalacja elektryczna jest jednym z kluczowych elementów każdego obiektu budowlanego. Bez jej istnienia trudno sobie wyobrazić zarówno wykorzystywanie danego budynku, jak i działanie pozostałych instalacji, wymagających zasilania elektrycznością. Z tego też względu właściwy montaż instalacji elektrycznych rzutuje na prawidłowość całościowego wykonania danego obiektu.

Od montażu instalacji elektrycznych do odbioru

Szeroko rozumiany montaż rozpoczyna się już na etapie wykuwania otworów pod puszki oraz tras prowadzenia kabli. Mimo, że dokładne umiejscowienie tych elementów określone jest w projekcie budowlanym to sposób wykonania zaplanowanych prac ma też niemałe znaczenie.

Nieodpowiedni wykuta bruzda kablowa, bądź też zbyt płytko wywiercony otwór na puszkę będą przekładały się na trudności w momencie układania kabli, a te z kolei mogą zaowocować przerwaniem ciągłości obwodu, co – bez mała – stało się poważnym problemem niejednej budowy, uniemożliwiającym jej końcowy odbiór przez inwestora i służby nadzoru budowlanego.

W poszukiwaniu ciągłości obwodu

Najprostszym sposobem sprawdzenia ciągłości obwodu jest skontrolowanie krok po kroku prawidłowości działania poszczególnych elementów, takich jak np. punkty świetlne, czy też gniazdka.

Nie zawsze jest to jednak możliwe, w szczególności na budowach deweloperskich, gdzie montaż punktów oświetleniowych jest dokonywany dopiero przez finalnego użytkownika lokalu lub też w sytuacji, gdy dany obiekt nie posiada jeszcze przyłącza do sieci energetycznej.

Potrzeba matką wynalazku

Istnieje jednak inny sposób na sprawdzenie, czy ciągłość obwodu została zachowana. To tzw. „przedzwanianie przewodów„, czyli sprawdzanie ciągłości za pomocą urządzeń mierniczych, takich jak chociażby najprostszy „multimetr„.

Przykładając sondy multimetru, ustawionego w opcji pomiaru rezystancji (oporu), do końcówek sprawdzanego kabla jesteśmy w stanie po wyniku pomiaru stwierdzić, czy dany przewód ma zachowaną ciągłość. W typowej domowej instalacji opór ciągłego przewody powinien wynosić nie więcej niż 1 ohm.

Jeśli wynik znacząco przewyższa tą wartość to możemy być pewni, że ciągłość została przerwana. Badanie ciągłości obwodu w ten sposób jest dość żmudna, jednakże daje pewność, że wynik testu jest prawdziwy. O znaczeniu takiego pomiaru dla potwierdzenia poprawności montażu instalacji elektrycznych nie trzeba nikogo przekonywać.