Rodzina

Jak zorganizować dziecku odpowiednie miejsce do nauki?

Zanim nasze dziecko rozpocznie naukę w szkole, niezwykle ważne jest przygotowanie mu miejsca do nauki. Prawidłowo zorganizowana przestrzeń oraz odpowiednio dobrane meble pomogą zapobiec wadom wzroku i kręgosłupa, co jednocześnie wpłynie na prawidłowy rozwój dziecka i efektywniejszą jego pracę. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii.

Biurko

Biurko dla dziecka jest podstawą do tego, aby wygodnie można było odrabiać wszystkie lekcje. Przede wszystkim powinno ono się charakteryzować funkcjonalnością, a nie estetyką. Dobrym pomysłem jest zakupienie biurka z regulowaną wysokością blatu. W ten sposób wraz ze wzrostem dziecka, będzie można dopasować wysokość biurka. Ponadto bardzo ważne jest to, aby biurko było na tyle duże, by można było na nim swobodnie rozłożyć książki i inne pomoce naukowe. Pierwsze biurko dla dziecka może mieć blat o wymiarach 50x75cm.

Fotel

Niezwykle ważne jest również dopasowanie odpowiedniego fotela. Powinien on być przede wszystkim wygodny i mieć możliwość regulowania wysokości oraz głębokości oparcia, co zapewni dziecku prawidłową postawę podczas odrabiania lekcji . Dobrze jest, kiedy fotel taki będzie miał podłokietniki, aby dziecku siedziało się znacznie wygodniej. Ergonomiczny fotel dla dziecka powinien zapewnić podparcie dla kręgosłupa na odcinku od łopatek aż do odcinka lędźwiowego. Wysokość krzesła lub fotela powinna być regulowana – dziecko powinno móc swobodnie oprzeć stopy na podłodze, a krawędź siedziska nie powinna go uciskać.

Komputer

W dzisiejszych czasach większość dzieci pracuje na komputerze. Jest on potrzebny do odrabiania zadań domowych czy po prosu wyszukiwania potrzebnych informacji. Warto pamiętać o tym, że komputer  powinien być ustawiony na odległość wyprostowanej ręki, a ponadto na wysokości wzroku dziecka. Ważne jest, żeby dziecko nie schylało się do monitora ani nie musiało skręcać głowy w bok.

Oświetlenie

Niezwykle ważne jest również zapewnienie dziecku odpowiedniego oświetlenia do nauki. Oprócz podstawowego oświetlenia, należy zadbać o lampkę na biurku, której natężenie światła można regulować i dostosowywać do pory dnia.

Podsumowując można powiedzieć, że stanowisko do nauki powinno być ergonomiczne oraz dostosowane indywidualnie do wieku oraz wzrostu dziecka.  Dzięki temu będzie ono potrafiło się łatwiej skupić i skoncentrować, a nauka będzie efektywniejsza. Warto więc zainwestować w meble z możliwością regulacji poszczególnych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *