Zdrowie

Bielizna termoaktywna – jak wybrać odpowiednią

ielizna termoaktywna to obowiązkowe wyposażenie każdego miłośnika aktywności fizycznej – nie tylko odprowadza wilgoć na zewnątrz i szybko wysycha, ale także zapewnia odpowiednią temperaturę ciała. Dlatego też każdy amator biegania, jazdy na rowerze czy wspinaczki powinien się w nią zaopatrzyć. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup tego rodzaju bielizny?

Rozmiar bielizny termoaktywnej

Jedną z podstawowych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie bielizny termoaktywnej jest jej rozmiar. W tym przypadku powinien być on dopasowany do indywidualnych parametrów. Bielizna termoaktywna powinna dobrze przylegać do ciała, ale jednocześnie nie może być zbyt obcisła (aby nie krępować ruchów).

Gramatura materiału, z którego wykonana jest bielizna termoaktywna

Niezwykle ważną kwestią przy wyborze bielizny termoaktywnej jest gramatura materiału, z którego została ona wykonana. W tym przypadku bielizna tego typu dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

– lekka, która dobrze odprowadza wilgoć, ale nie sprawdza się w roli izolatora ciepła (nadaje się na wysokie temperatury bądź na siłownię),

– średnia, która dobrze izoluje ciepło i świetnie odprowadza pot (sprawdzi się przy średnich i niskich temperaturach),

– gruba, która doskonale chroni przed chłodem (jest najlepszym rozwiązaniem do uprawiania sportów zimowych).

Rodzaj bielizny termoaktywnej powinien być dobierany w zależności od pory roku, temperatury powietrza i rodzaju aktywności fizycznej.

Skład materiałowy

Bielizna termoaktywna może być uszyta z różnorodnych materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie poliamidu bądź poliestru z domieszkami elastanu. Takie zestawienie materiałów gwarantuje, iż bielizna termoaktywna będzie posiadać wysokie parametry oddychania i odparowywania wilgoci, a dodatkowo doskonale dopasuje się do kształtu ludzkiego ciała.

Sposób uszycia

Ważnym parametrem bielizny termoaktywnej jest sposób jej uszycia. Podczas aktywności fizycznej najlepiej sprawdzą się te modele, które są bezszwowe lub wyposażone w tak zwane szwy płaskie. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę i komfort, a jednocześnie ogranicza ryzyko jakichkolwiek otarć.

Bielizna termoaktywna to doskonałe rozwiązanie dla sportowców i amatorów wysiłku fizycznego. Jednak aby spełniła swoje podstawowe funkcje, to musi być odpowiednio wybrana – i to zarówno pod względem rodzaju i grubości materiału, jak i rozmiaru. Dobrze dopasowana bielizna sprawi, iż uprawianie sportu będzie wygodne i niezwykle komfortowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *