Dom i wnętrze

Dom dla dużej rodziny

Duża rodzina to duże szczęście, choć jednocześnie także duże trudności – na przykład te związane ze znalezieniem odpowiedniego domu. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze miejsce zamieszkania dla rodziny wielodzietnej lub wielopokoleniowej?

Przede wszystkim komfort

Przy wyborze domu dla dużej rodziny na pierwszym miejscu nie powinien znajdować się styl czy nawet rodzaj budynku – to już kwestia indywidualnych oczekiwań czy potrzeb. Niewątpliwie jednak miejsce, w którym spędzi się wiele lat swojego życia, powinno być komfortowe, zapewniać poczucie bezpieczeństwa i prywatności dla wszystkich jego mieszkańców.

Dom dla dużej rodziny a ilość pokoi

Zgodnie z zasadą komfortu i prywatności idealny dom dla dużej rodziny powinien mieć przynajmniej tyle pokoi ile domowników. Jednocześnie ważne też, by zapewniał dostatecznie wiele miejsca do wspólnego użytkowania, a więc by posiadał salon czy jadalnię. W przypadku naprawdę dużej rodziny takie rozwiązanie siłą rzeczy wymaga ogromnej ilości przestrzeni. Istnieje jednak wiele sposobów na zaadaptowanie dodatkowych pomieszczeń bez konieczności powiększania metrażu całego budynku. Kupując dom dla dużej rodziny warto stawiać na projekty domów z piwnicą, strychem czy poddaszem użytkowym.

Użytkowa piwnica czy zaadaptowane poddasze?

Wykonanie budynku z piwnicą na pewno będzie nieco droższym rozwiązaniem niż tradycyjne projekty domu. Zapewni jednak dodatkową przestrzeń gospodarczą, a tym samym sprawi, że pozostałą przestrzeń będzie można zagospodarować na sypialnie, łazienki czy pokoje zabaw. Projekty z poddaszem użytkowym są bardziej ekonomiczne, mniej też zaciemniają ogród, natomiast strych do adaptacji będzie stanowił idealne rozwiązania dla osób, które nie mają jeszcze dużej rodziny, ale myślą o niej w przyszłości. Strych do adaptacji sprawi bowiem, że dom będzie mógł rosnąć razem ze zwiększającą się ilością domowników.

Dom dla rodziny wielopokoleniowej

Dużo rodzina nie musi jednak składać się jedynie z rodziców i wielu dzieci. Niekiedy może być tworzona przez kilka pokoleń, które decydują się na mieszkanie w jednym miejscu. Nowoczesne projekty domu umożliwiają wybranie takiego rozwiązania, które z jednej strony zapewni każdemu pokoleniu prywatność, a z drugiej pozwoli całej rodzinie spędzać wspólnie czas. Dużą popularnością cieszą się na przykład projekty domów z osobnym mieszkaniem, które umożliwiają swobodne koegzystowanie kilku pokoleń w jednym budynku. Wiele rodzin wielopokoleniowych decyduje się także na projekt bliźniaka – w ten sposób każde pokolenie mieszka osobno, a jednocześnie bardzo blisko siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *