Dom i wnętrze

Urządzenia domowe, które sprzyjają naszemu zdrowiu

Zdrowie to najcenniejszy dar, jaki posiadamy i warto dbać o nie na co dzień, nie tylko wtedy gdy coś nam dolega. Odpowiednia profilaktyka zdrowotna pozwoli uchronić nas przed chorobami oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości. Dziś przyjrzymy się urządzeniom, które mogą nam w tym pomóc i w które warto zainwestować.

Oczyszczacz powietrza

Jest to doskonały sposób na zadbanie o zdrowie swoich płuc zwłaszcza w sezonie grzewczym, czyli od jesieni do wiosny. Bardzo duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu przenika również do naszego domu, dlatego nawet wówczas, gdy ograniczamy przebywanie w tym czasie na dworze, nie chronimy przed nimi wystarczająco naszych płuc. Oczyszczacz powietrza to niewielkie urządzenie, które posiada wbudowane filtry pozwalające usuwać różnego rodzaju zanieczyszczenia takie jak smog metale ciężkie, zarodniki pleśni i grzybów, a także wiele innych związków. Taki oczyszczacz powietrza sprawdzi się nie tylko w czasie sezonu grzewczego, ale również w innych porach roku. Będzie on bowiem filtrował wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia pochodzące z ruchu ulicznego, więc jeśli mieszkamy blisko ruchliwych trakcji komunikacyjnych takie urządzenie będzie dla nas idealne. 

Nawilżacz powietrza

Kolejnym gadżetem, za pomocą którego możemy zadbać o zdrowie naszych płuc oraz układu oddechowego jest nawilżacz powietrza. To urządzenie z kolei pozwala uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza, która sprzyja błonom śluzowym naszego gardła, nosa, a także płucom. 

Działanie nawilżacza jest bardzo proste. Wystarczy wlać do zbiornika wodę, którą następnie urządzenie wypuszcza na zewnątrz w postaci pary. W ten sposób powietrze nasyca się wilgocią ułatwiając nam oddychanie i korzystnie wpływając na nasze drogi oddechowe. Warto bowiem pamiętać, że przebywanie w zbyt suchym powietrzu nie tylko powoduje dyskomfort podczas oddychania, ale również naraża nasze błony śluzowe na działanie szkodliwych związków, które mogą w konsekwencji powodować infekcje. 

Inhalator

Inhalator przyda się z kolei wówczas, gdy mamy problemy z drogami oddechowymi w wyniku infekcji i chcielibyśmy je nawilżyć i oczyścić. Takie urządzenie sprawdza się w przypadku przeziębień oraz chorób układu oddechowego, zwłaszcza, jeśli konieczne jest podawanie w tym czasie leków metodą wziewną. Inhalator będzie niezbędny wówczas, gdy posiadamy małe dziecko, gdyż w ten sposób będziemy mogli ulżyć maluchowi podczas choroby, ułatwiając pozbycie się flegmy zalegającej w płucach.

Ciśnieniomierz

Tego urządzenia chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Zna go każdy, kto choć raz odwiedził gabinet lekarza rodzinnego. Podczas takiej wizyty zwykle każdy pacjent ma mierzone ciśnienie, aby wykluczyć pierwsze objawy poważniejszych chorób układu sercowo-naczyniowego. Domowy ciśnieniomierz przyda się w przypadku osób starszych oraz tych, które powinny regularnie kontrolować ciśnienie krwi z racji pewnych dolegliwości zdrowotnych. Systematyczne mierzenie ciśnienia jest również konieczne w przypadku ciąży.

Glukometr

Cukrzyca jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych i dotyka nie tylko osoby obciążone nią genetycznie, ale również tych, którzy w wyniku złego trybu życia doprowadzają do zaniedbania swojego zdrowia. Regularne mierzenie poziomu cukru we krwi, podobnie jak w przypadku ciśnienia, jest więc jedną z metod profilaktyki zdrowotnej, która powinna stać się nawykiem każdego z nas. Urządzenie bada poziom cukru z kropli krwi upuszczonej z palca za pomocą specjalnej igły. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i umożliwia szybkie mierzenie poziomu cukru we krwi właściwie po kilkunastu sekundach. 

Dbanie o zdrowie na co dzień jest kluczowym elementem profilaktycznym, aby wyeliminować ryzyko wielu chorób. Wczesne zdiagnozowanie objawów pozwoli nam na szybkie działanie i w wielu przypadkach umożliwi całkowite uniknięcie pewnych dolegliwości. Zachęcamy do kontrolowania swojego zdrowia każdego dnia. Za pomocą tych kilku urządzeń możemy w dużym stopniu wpłynąć na poprawę jakości naszego zdrowia pod warunkiem, że będziemy systematycznie ich używać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *