Zioła o właściwościach prozdrowotnych, które warto mieć w domu
Nasze zdrowie zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich, jak na przykład na te związane z naszymi genami, nie za bardzo mamy wpływ. Jednak w dużej mierze możemy kształtować nasze zdrowie poprzez odpowiednią dietę i tryb życia. Warto wiedzieć, że wielu chorobom czy dolegliwościom możemy zapobiegać naturalnymi metodami, na przykład poprzez stosowanie odpowiednio dobranych ziół. Dziś przyjrzymy się niektórym z nich i sprawdzimy, jak wpływają one na nasze zdrowie oraz samopoczucie.
Mięta
To chyba najpopularniejsze z ziół, które każdy z nas z pewnością stosował nie raz. Do najważniejszych właściwości prozdrowotnych mięty zaliczyć można przede wszystkim jest kojące działanie na układ pokarmowy. Dzięki zawartości mentolu, który zmniejsza wydzielanie żółci, działa ona rozkurczająco na mięśnie gładkie żołądka, zmniejszając przy tym dolegliwości bólowe. Miętę poleca się przy wszelkiego rodzaju wzdęciach, zaparciach czy mdłościach.
Z kolei osoby, które borykają się z zaburzeniami wydzielania soków trawiennych, mogą sięgać po miętę w celu poprawy trawienia, zwłaszcza po ciężkostrawnych pokarmach. Regularne sięganie po napary z mięty pozwala również zrzucić zbędne kilogramy, więc warto sięgać po nią wówczas, gdy borykamy się z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
Szałwia
Szałwia jest ziołem, którego nie może zabraknąć w naszej domowej apteczce. Jest to jeden z najlepszych sposobów na walkę z objawami zapalenia gardła, w tym z niezwykle uciążliwą anginą.
Szałwia wykazuje właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Płukanie jamy ustnej naparem z szałwii polecane jest po usunięciu zęba, aby przyspieszyć gojenie się rany.
Picie naparów z szałwii zaleca się także w przypadku skąpych miesiączek, gdyż mają one właściwości pobudzające menstruację. Warto także pamiętać o żółciopędnych właściwościach szałwii – z powodzeniem mogą ją bowiem stosować osoby z problemami trawiennymi. Szałwia pomaga także w obniżeniu poziomu cukru we krwi.
Oregano
Oregano to zioło, które znane jest przede wszystkim ze swoich walorów smakowych. Używane jako dodatek do potraw i sałatek posiada jednak dużo cennych właściwości prozdrowotnych. Doskonale sprzyja procesom trawiennym, dlatego często dodawane jest ono do dań ciężkostrawnych. Oregano działa także pobudzająco na wydalanie śluzu z organizmu, co jest pomocne w przypadku leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych. Warto dodać, że oregano zawiera flawonoidy, który działają rozkurczowo n mięśnie gładkie jelit oraz oskrzeli, a także na moczowody i drogi żółciowe. Napary z oregano stosowane są w przypadku nadmiernej ilości gazów, w nieżycie żołądka oraz w przypadku niedoczynności dróg żółciowych oraz wątroby.
Należy także pamiętać, że oleje z oregano to doskonały sposób na pozbycie się grzybicy ogólnoustrojowej.
Płukanki z oregano można także stosować we wszelkiego rodzaju stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, natomiast jego dodatek do kąpieli pomaga w łagodzeniu świądu skóry oraz trudno gojących się ran.
Melisa
To zioło znane jest zwłaszcza ze swoich właściwości uspokajających, jednak to nie jedyna cecha melisy. Doskonale pomaga w zasypianiu, a stosowana regularnie jest świetnym sposobem na walkę z bezsennością. Działa kojąco na układ nerwowy, ale także pobudza apetyt oraz wspomaga trawienie. Warto także wiedzieć, że picie naparów z melisy sprzyja koncentracji oraz poprawia pamięć. Ponadto melisa zalecana jest osobom walczącym ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu, ma ona także działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, a także jest pomocna w leczeniu przeziębienia, grypy czy różnego rodzaju dolegliwości płucnych.
Tymianek
Tymianek to kolejne zioło, które wykazuje szerokie działanie prozdrowotne. Ceniony jest przede wszystkim za jego właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, a w szczególności ma zastosowanie w przypadku leczenia dolegliwości układu pokarmowego oraz moczowego. Napar z tymianku stosowany jest przy biegunkach, zaparciach i wzdęciach.
Tymianek jest niezastąpiony w leczeniu infekcji gardła, jest składnikiem tabletek i syropów na kaszel. Ma również korzystne działanie na nasza skorę i włosy – szczególnie polecany jest osobom borykającym się z tłustą cerą.
Lawenda
Dla wielu osób to zwyczajnie piękna ozdoba ogrodu lub parapetu. Natomiast warto wiedzieć, że lawenda to także prawdziwa skarbnica zdrowia. Zioło doskonale działa na układ pokarmowy – pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych, sprzyjające lepszemu trawieniu. Wykazuje również działanie łagodzące w przypadku kolek i wzdęć, ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Lawenda powszechnie stosowana jest w przypadku bolesnych miesiączek, a także przy zapaleniu gardła, zatok, migdałków oraz oskrzeli. Ponadto zapach lawendy doskonale odstrasza komary i mole.
Wyżej wymienione zioła są doskonałym wsparciem w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Warto mieć je w swoim domu w formie świeżej, suszonej czy w postaci olejków eterycznych i sięgać po nie zamiast po syntetyczne odpowiedniki dostępne w aptece.